ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 4 - 7 maj 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Kommiersant": decyzja Sądu UE wzmacnia Ukrainę w rozmowach gazowych
10.09.2019r. 17:04

Po decyzji Sądu UE anulującej zgodę Komisji Europejskiej na większe wykorzystanie przez Gazprom gazociągu OPAL rosyjski koncern nie będzie mógł używać pełnej przepustowości gazociągu i będzie musiał zwiększyć tranzyt przez Ukrainę - wskazuje "Kommiersant".
"Wzmacnia to stanowisko Kijowa w przyszłych rozmowach o przedłużeniu tranzytu (rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy) po 2020 roku" - prognozuje rosyjski dziennik w komentarzu na stronie internetowej.

Relacjonując we wtorek decyzję Sądu UE w sprawie OPAL-u, "Kommiersant" zauważa, że "Polska uzyskała w sądzie anulowanie zezwolenia Komisji Europejskiej na dopuszczenie Gazpromu do przepustowości" większej niż 50 proc. Jak wskazuje, rosyjski koncern "znów nie będzie mógł wykorzystywać całkowitej przepustowości i będzie zmuszony zwiększać tranzyt gazu na Ukrainę".

Gazeta cytuje też komunikat polskiego ministerstwa energetyki z oceną, że decyzja Sądu UE zapewne nie pozwoli Gazpromowi zrezygnować z tranzytu przez terytorium Ukrainy.
Sąd UE zakwestionował we wtorek decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku w sprawie wykorzystania gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi gazociągu Nord Stream. Decyzja Sądu jest zgodna z pozwem, który przeciwko decyzji KE składał polski rząd i spółka PGNiG.

W 2016 roku Komisja zgodziła się na rozszerzenie jego wykorzystywania przez rosyjski koncern Gazprom, który dotąd miał prawo do wykorzystania połowy mocy gazociągu. Polska sprzeciwiła się takiemu rozszerzeniu, argumentując, że postanowienie KE jest niekorzystne dla jej bezpieczeństwa energetycznego.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE