ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum Energii
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG: czekamy na decyzję resortu środowiska dot. wydobycia metanu z węgla w kopalni Ruda Ruch Bielszowice
14.09.2019r. 11:04

Czekamy na decyzję resortu środowiska ws. wydobycia metanu z węgla w kopalni Ruda Ruch Bielszowice w ramach etapu demonstracyjno - badawczego programu Geo-Metan - powiedział PAP wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski. Dodał, że spółka rozmawia także o innych lokalizacjach dla programu.
W Gilowicach na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego od 2016 r. prowadzony jest program Geo-Metan, dotyczący pozyskiwania metanu z pokładów węgla. Przedsięwzięcie realizuje PGNiG wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB). Ujęcie gazu odbywa się za pomocą otworów wierconych z powierzchni z wykorzystaniem technologii szczelinowania. Wiceprezes PGNiG ds. Rozwoju Łukasz Kroplewski powiedział, że program Geo-Metan wszedł w kolejny istotny etap. "Rozpoczęliśmy od pilotażu w Gilowicach, a teraz wspólnie z Polską Grupą Górniczą jesteśmy w fazie demonstracyjno-badawczej, której celem jest wydobycie czystego metanu jeszcze przed eksploatacją złóż węgla. Prowadzimy również rozmowy z Jastrzębską Spółką Węglową i z Tauronem. "Jest o co się bić i my to robimy. Spodziewamy się niebawem decyzji Ministerstwa Środowiska dotyczącej Projektu Robót Geologicznych dla odwiertów, które planujemy wykonać we współpracy z Polską Grupą Górniczą w kopalni Ruda Ruch Bielszowice. Kolejna lokalizacja o której rozmawiamy, to także należąca do Grupy kopalnia Murcki-Staszic. Poza tym także interesuje nas należąca do JSW kopalnia Budryk. Rozmawiamy również z Tauronem o kopalni Brzeszcze. Mamy sporo pomysłów i jesteśmy w stanie zagospodarować ten drogocenny surowiec, jakim jest metan ze złóż węgla" - ocenił. Jednym z celów tych prac jest zwiększenie bezpieczeństwa prac górniczych, bo gaz uwalniany w trakcie prac górniczych grozi wybuchem lub zapaleniem, a jego usuwanie spowalnia tempo prac wydobywczych i podnosi ich koszty.
W lutym 2019 r. PGNiG podpisało umowę o współpracy z Polską Grupą Górniczą, która przewiduje wykonanie systemu otworów i ujęcie metanu z pokładów węgla należących do Kopalni Węgla Kamiennego Ruda Ruch Bielszowice. Chodzi o tzw. etap demonstracyjno - badawczy, czyli sprawdzenie, jak technologia szczelinowania wpłynie na zawartość metanu w tej kopalni. Obie spółki uzgodniły już plan wierceń, a PGNiG wystąpiło o zgody administracyjne na rozpoczęcie prac. "Obecnie konwencjonalne wydobycie krajowe gazu oscyluje mniej więcej na poziomie 4 mld m sześc. rocznie. Mamy ambitne plany - liczymy, że po etapie demonstracyjno - badawczym, rozpoczniemy część czysto biznesową. Tutaj już jest mowa o 1 - 1,5 mld m sześc. metanu rocznie wydobywanego z węgla przed eksploatacją przez spółki górnicze" - podkreślił. Dodał, że wydobycie krajowe gazu jest tańsze niż jego import. "My musimy wybiegać daleko w przyszłość. Polityka energetyczna kraju nie jest budowana na kolejnych 5 czy 10 lat, tylko dekad. Sięgamy do 2030, 2040 r. i cieszymy się, że jest tam również miejsce na gaz" - dodał Kroplewski. Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio ocenił, że program Geo Metan to "rozsądne wykorzystanie potencjału zasobów surowców energetycznych". "Ta synergia obejmuje bezpieczeństwo kopalń, czyli odmetanowanie obszaru górniczego przed wejściem procesu wydobycia, mamy tu także element związany z ochroną środowiska, czyli zmniejszenie emisji do atmosfery gazu cieplarnianego jakim jest metan" - dodał. "Dla mnie bardzo istotnym elementem jest to, że potrafimy zagospodarować metan, czyli gaz, który towarzyszy pokładom węgla i w związku z tym możemy bardzo rozsądnie prowadzić działalność górniczą z wieloletnim wyprzedzeniem. W sposób logiczny eksploatujemy to, na czym państwu tak naprawdę zależy - na metanie, który może być wykorzystany w pierwszej linii, a następnie w bezpiecznych warunkach możemy mieć możliwość eksploatacji węgla" - zaznaczył. Pilotaż programu Geo-Metan rozpoczął się w 2016 r. Gilowicach. Od 2017 r. PGNiG prowadzi tam testy, które mają określić potencjał produkcji metanu. Od kwietnia br. działa tu generator prądotwórczy zasilany metanem z odwiertów. Energia wyprodukowana przez urządzenie o mocy 0,9 MW trafia do sieci elektroenergetycznej spółki Tauron Dystrybucja. W drugiej połowie 2020 r. spółka chce rozpocząć zatłaczanie gazu do lokalnej sieci gazowniczej. Według szacunków PIG-PIB, wydobywalne zasoby metanu w pokładach węgla na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wynoszą ok. 190 mld m sześc.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE