ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum Energii
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

OMV: decyzja sądu UE o ograniczeniu dostępu Gazpromu do gazociągu Opal nie jest ostateczna
16.09.2019r. 05:17

Prezes austriackiego koncernu OMV Rainer Seele uważa, że wyrok Sądu Unii Europejskiej, uchylający decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku o zwiększeniu przepustowości dla Gazpromu na gazociągu OPAL, nie oznacza, że sądowa batalia jest ostateczna, a wygrana Polski rzeczywiście miała miejsce - czytamy w BiznesAlert.pl.
Szef austriackiego koncernu OMV Rainer Seele podkreślił, że jego zdaniem decyzja sądu UE o ograniczeniu dostępu Gazpromu do gazociągu Opal nie jest ostateczna. - Zakładam, że jest to postanowienie niejednoznaczne, co zmniejszy o połowę wykorzystanie gazociągu OPAL. To nie może być, tak, że Polska osiągnęłaby taki rezultat w wyniku postanowienia. Ponadto, gdyby się tak stało, inwestowanie w infrastrukturę w Niemczech może stracić rentowność - powiedział Seele w wywiadzie dla austriackiej gazety Die Presse.

- O ile wiem, to użytkowników mocy Opal (poza rosyjskim Gazpromem - red.) szukano latami i nikogo nie znaleziono, w tym nikogo z Polski. Jednak decyzja sądu nie ma wpływu na decyzję OMV o finansowaniu gazociągu Nord Stream-2 - dodał Seele.
W czwartek rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak powiedział, że nadal można odwołać się od decyzji sądu UE o ograniczeniu dostępu Gazpromu do gazociągu OPAL. Minister energii Federacji Rosyjskiej Alexander Novak przyznał, że prawnicy Ministerstwa Energii pracują nad decyzją sądu w sprawie gazociągu, szczegółowe komentarze zostaną przedstawione po ich zakończeniu. Komisja Europejska ogłosiła, że analizuje wyrok Sądu i nie przesądza czy zostanie złożone odwołanie. We wtorek po unieważnieniu przez Sąd UE decyzji Komisji Europejskiej z 2016 roku ws. gazociągu OPAL zastosowanie ma decyzja z 2009 roku - powiedziała rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen. Ozancza to, że Gazprom ma rezerwację na 50 procent przepustowości OPAL-u, choć zabiegał o zgodę na większe wykorzystanie.

We wtorek Sąd Unii uznał argumenty Polski i postanowił ograniczyć dostęp do gazociągu Opal Gazpromowi o połowę. Zgodnie z tym wyrokiem, decyzja Komisji z 2016 roku straciła moc prawną, a więc tą drogą Rosjanie mogą obecnie przesyłać jedynie 18 mld m sześc. gazu rocznie.
Die Presse/Prime/PAP , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE