ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum Energii
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozmowy trójstronne KE - Ukraina - Rosja będą trwać
20.09.2019r. 06:33

Rozmowy procesu trójstronnego Komisja Europejska-Ukraina-Rosja nie przyniosły rozstrzygnięcia. Wiceprzewodniczący KE ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz poinformował, że negocjacje będą kontynuowane na poziomie politycznym pod koniec października - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Doszło do konwergencji stanowisk w większości spraw, które omówiliśmy - przyznał na konferencji po trzeciej rundzie rozmów w Brukseli z 19 września. Podkreślił, że rozmowy o przyszłości dostaw gazu ziemnego z Rosji przez Ukrainę powinny zakończyć się podpisaniem kontraktu zgodnego z przepisami unijnymi i z tego względu ważny jest rozdział właścicielski ukraińskiego Naftogazu, a także wydzielenie nowej firmy do zarządzania przesyłem gazu. Koncern poinformował, że zacznie ona pracować w styczniu 2020 roku. Tymczasem obecny kontrakt przesyłowy z Gazpromem obowiązuje do końca 2019 roku.

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak wyraził gotowość do dalszych, konstruktywnych rozmów. Gazprom wyraził gotowość wdrożenia regulacji europejskich do nowego kontraktu pod warunkiem rozpoczęcia pracy niezależnego operatora gazociągów. W innym wypadku chce przedłużyć obowiązującą umowę. - Istnieje ryzyko, że Ukraina nie będzie w stanie stworzyć niezależnego, certyfikowanego operatora gazociągów i niezależnego regulatora przed pierwszym stycznia 2020 roku - powiedział Aleksiej Miller, prezes Gazpromu, w telewizji Rossija 24. - Dziś dyskutowaliśmy, że miałoby sens rozważenie planu B, czyli przedłużenia obecnego kontraktu na pewien krótki czas - dodał.

Komisja Europejska uważa jednak, że takie rozwiązanie nie jest możliwe, bo chociaż operator gazociągów przesyłowych jeszcze nie pracuje, to został powołany. Nazywa się Magistralne Gazoprowody Ukrainy i jest legalnym następcą Naftogazu przy jakiejkolwiek nowej umowie przesyłowej. Komisja i Ukraina odmówiły dyskusji na temat ugody w sprawie wyroku trybunału arbitrażowego pozwalającego Naftogazowi egzekwować od Gazpromu należność w wysokości 2,7 mld dolarów.
Rosjanie mogą wykorzystać ewentualne opóźnienie do poprawy pozycji negocjacyjnej poprzez ukończenie Nord Stream 2, który miał być pierwotnie gotowy do końca 2019 roku. Jego możliwe opóźnienie połączone z problemami kolejnej alternatywy w postaci Turkish Stream, a także wyrokiem w sprawie OPAL ograniczającym wykorzystanie Nord Stream 1 sprawiają, że Rosjanie pozostaną zależni od gazociągów na Ukrainie. Przez decyzję OPAL rosyjski Gazprom będzie musiał pompować przez Ukrainę jeszcze około 80 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie w 2020 roku. Po usunięciu wszystkich powyższych przeszkód ten wolumen będzie mógł spaść do 20 mld m szesc. KE i Ukraina domagają się kontraktu długoterminowego na minimum 60 mld m sześc. rocznie. Te parametry nie były jednak omawiane na spotkaniu w Brukseli.

Zdaniem Millera projekt Nord Stream 2 może jednak powstać na czas. - Do chwili obecnej Rubikon nie został przekroczony z jednej prostej przyczyny. Odcinek duński jest całkiem krótki, jego budowa to tylko około pięciu tygodni - powiedział telewizji Rossija 24 cytowany przez BiznesAlert.pl Miller.
Reuters/TASS/Interfax/Kommiersant , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE