ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gaz-System gotowy do podania gazu do elektrociepłowni na warszawskim Żeraniu
01.10.2019r. 10:37

Na miesiąc przed planowanym terminem odbył się odbiór techniczny liniowej części gazociągu do Elektrociepłowni Żerań w Warszawie.
Realizacja tej inwestycji była dla spółki Gaz-System priorytetem. Aglomeracja warszawska rozwija się bardzo dynamicznie, co powoduje wzrost zapotrzebowania na ciepło i prąd. Dzięki konsekwentnie realizowanej polityce inwestowania w sieć przesyłową gazu ziemnego Rząd polski stwarza możliwości produkcji energii z tego niskoemisyjnego surowca. Pozwala to eliminować źródła smogu, szczególnie szkodliwego w ścisłej zabudowie miejskiej. Przestawienie EC Żerań z paliwa węglowego na gaz ziemny to wyjście naprzeciw oczekiwaniom warszawiaków w kwestii działań na rzecz czystszego powietrza w stolicy - powiedział Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Wybudowany przez Gaz-System gazociąg o średnicy 500 mm i długości ok. 10 km umożliwi zasilenie w gaz ziemny powstającego bloku gazowo-parowego na terenie Elektrociepłowni Żerań.

- Przyłączenia odbiorców przemysłowych do gazowej sieci przesyłowej to jeden z podstawowych obszarów działalności Gaz-System. Budowa gazociągu do EC Żerań była szczególnym projektem ze względu na lokalizację oraz cel tego przedsięwzięcia. Zadanie, jako Spółka wykonaliśmy przed planowanym terminem. Ta inwestycja, jak i wszystkie inne przyłączenia, które realizujemy wpływają korzystnie na rozwój gospodarczy danego regionu, a mieszkańcom przynoszą poprawę jakości życia - powiedział Tomasz Stępień, Prezes Gaz-System.


Fot. Gaz-System
Budowa gazociągu na warszawskiej Białołęce była dużym wyzwaniem z uwagi na bliskość osiedli mieszkaniowych oraz liczne przeszkody terenowe. W ramach inwestycji Gaz-System wykonał 9 przekroczeń bezwykopowych, których łączna długość stanowiła ok. 30 proc. całej trasy.

- Troska o komfort społeczności lokalnych oraz dbałość o środowisko naturalne podczas budowy były głównymi przesłankami dla zastosowania tych technologii. W sąsiedztwie zabudowań staramy się tak prowadzić inwestycje, by minimalizować niedogodności dla mieszkańców - dodał Tomasz Stępień, Prezes Gaz-System.

Spółka, po zrealizowaniu liniowej części gazociągu, konsekwentnie podtrzymuje swoją deklarację złożoną przed realizacją tej inwestycji, w listopadzie 2016 r. Dotyczyła ona nasadzenia 1500 drzew na terenie, na którym prowadzona była inwestycja, z wyłączeniem 6-metrowego pasa bezpośrednio nad gazociągiem, który musi pozostać bez drzew. W tej kwestii trwają uzgodnienia z właścicielami terenów, w tym Urzędem Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE