ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 4 - 7 maj 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Piotr Naimski zaprzeczył informacjom, jakoby Polska opóźniała projekt Nord Stream 2
09.10.2019r. 11:36

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zaprzeczył informacjom, jakoby Polska wpływała na Danię i w ten sposób opóźniała projekt Nord Stream 2 - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Nasze rozmowy z Duńczykami i rozwiązanie kwestii podziału wyłącznej strefy ekonomicznej nie miało żadnego bezpośredniego związku. Jurysdykcja na tym obszarze morskim jest ściśle określona, a więc decyzje o wyrażeniu zgody na budowę odcinka Nord Stream 2 należą bezpośrednio do państwa duńskiego. To wyjaśnia sytuację prawną na Bałtyku w tym regionie - tłumaczył pełnomocnik Piotr Naimski.

- Myśmy rozwiązali kwestię polsko-duńską, podpisaliśmy stosowny traktat, którego ratyfikacja została przeprowadzona. To jeden z elementów porządkowania stosunków polsko-duńskich, czy szerzej skandynawskich. To, co robimy przy Baltic Pipe, to element większej całości, współpracy z sąsiadami. Bałtyk nie powinien dzielić. To po prostu granica i współpraca z Północą ma wielkie perspektywy - dodał minister.

Projekt Nord Stream 2 czeka na ostatnią zgodę potrzebną do ukończenia budowy gazociągu. Chodzi o decyzję Duńczyków odnośnie do odcinka na ich wodach terytorialnych. Minister Naimski skomentował przy okazji znaczenie tego projektu dla interesów Polski.
- Nord Stream 2, czyli inwestycja rosyjsko-niemiecka, o której wszyscy łącznie z kanclerz Merkel są w stanie powiedzieć, że ma charakter polityczny, z punktu widzenia praktycznego przedłużenia dominacji rosyjskiej na rynku europejskiej jest bardzo ważna. To strategia rosyjska. Gaz z drugiego Nord Streamu w większości jest przeznaczony dla Europy Środkowej, a trasa przesyłu to gazociąg EUGAL projektowany i ma pozwolić na tłoczenie gazu przez Czechy i Austrię, a praktycznie ujmując pozbawić te kraje możliwości wyboru dostawcy - ostrzegał. - W tej strategii współdziałają ze swoich powodów Niemcy i to jest przeciwne naszym interesom. Gazociąg Nord Stream 2 jest niezgodny z polskim interesem, ale nie tylko: słowackim, ukraińskim. Jest po prostu elementem rosyjskiej politycznej strategii, której celem jest utrzymanie politycznej obecności na terenach dawnej sowieckiej sfery dominacji

- Niemcy przystępując do tego projektu naruszyli zasady przecież tak często głoszone solidarności politycznej, energetycznej, wśród partnerów w Unii Europejskiej. To jest znowu sukces polityki rosyjskiej, która sprowadza się do dzielenia i siania zamętu w Europie. Te dyskusje i kontrowersje pomiędzy kilkoma krajami Europy Środkowej a Niemcami na forum UE, a także przenosząca się na płaszczyznę NATO, jest oczywiście sukcesem rosyjskiej polityki. To jest fundamentalnie i strategicznie sytuacja wbrew interesom Polski - podsumował cytowany przez BiznesAlert.pl Naimski.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE