ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dynamiczny rozwój sektora gazowego w Afryce i Azji
02.12.2019r. 06:21

Według uczestników zakończonego w sobotę w Gwinei szczytu Forum Państw Eksportujących Gaz (GECF), Afryka i Azja chcą inwestować w projekty związane z gazem ziemnym - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
- Gaz pomoże nam zrealizować cele zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej dla naszego kraju, dla Afryki i dla świata - powiedział cytowany przez DGP Gabriel Obiang, minister górnictwa i węglowodorów Gwinei Równikowej.

Gazeta przypomina, że GECF ma 12 stałych członków, m.in. Rosję, Katar i Iran oraz 7 obserwatorów, a wśród nich Azerbejdżan i Norwegię. Kraje te kontrolują ok. 70 proc. światowych rezerw surowca, a w ubiegłym roku sprzedały prawie 700 mld m sześc. gazu, co stanowi ponad połowę światowego eksportu.

Uczestnicy szczytu opowiedzieli się za utrzymaniem krytykowanego przez importerów mechanizmu uzależniającego ceny gazu od cen ropy naftowej, argumentując, że sprzyja on inwestycyjnej stabilności.
DGP zwraca też uwagę, że zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energii - przy utrzymaniu obecnych tendencji - w Afryce do 2040 r. popyt na gaz podwoi się. Podobnie ma być w regionie Azji i Pacyfiku. W obu tych regionach wzrosnąć ma również wydobycie gazu: w Afryce sięgnąć może ponad 500 mld m sześc. (dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem), a w Azji i Pacyfiku - blisko 900 mld m sześc. (wzrost o 1/3).

GECF ma z kolei nadzieję, że do organizacji tej wejdą kolejne kraje, m.in. posiadające duże złoża surowca Mozambik i Tanzanię.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE