ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Putin: liczymy na to, że Rosja i Ukraina porozumieją się w sprawie gazu
06.12.2019r. 14:32

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję, że na rozmowach o tranzycie gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy prowadzonych przez koncerny z obu krajów uda się dojść do porozumienia. Zapewnił, że Rosja nie chce przerywać tranzytu przez Ukrainę.
Putin mówił o tym na spotkaniu w Soczi z przedstawicielami biznesu niemieckiego. Rosyjski prezydent zauważył, że zbliża się do końca projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Zapewnił, że jest to projekt "czysto komercyjny".

"To wcale nie znaczy, że Rosja zamierza przerwać tranzyt przez terytorium Ukrainy. Nie chodzi o terytorium, a o uzasadnienie ekonomiczne" - oświadczył.

Ocenił, że na toczących się w Wiedniu rozmowach rosyjsko-ukraińskich padają obecnie z obu stron "dość trudne do zrealizowania" propozycje. "Jednak mam nadzieję, że uczestnicy tych rozmów (...) znajdą rozwiązanie możliwe do zaakceptowania" - dodał Putin.

Na spotkaniu, w którym brali udział przedstawicieli 20 firm niemieckich - wielkich i średnich inwestorów w Rosji - Putin poinformował, że inwestycje niemieckie w gospodarkę Rosji przekraczają 20 mld USD. Rosyjskie inwestycje w Niemczech sięgają blisko 10 mld USD. W 2018 roku wzajemne obroty handlowe powiększyły się o 20 procent, sięgając 60 mld USD.
W Rosji działa około pięciu tysięcy przedsiębiorstw z kapitałem niemieckim, a ich łączne obroty wynoszą 50 mld USD. Niemcy zajmują drugie, po Chinach, miejsce wśród parnerów handlowych Rosji. "Całkiem niedawno zajmowały miejsce pierwsze; mam nadzieję, że do tej sytuacji jeszcze wrócimy" - zauważył Putin.

Spotkania z przedstawicielami koncernów niemieckich prezydent Rosji przeprowadza regularnie. Według zapowiedzi strony rosyjskiej w piątkowych rozmowach mieli wziąć udział szefowie wielkich koncernów, takich jak: Siemens, Bayer, Knauf Gips AG. Zapowiedziano obecność szefa spółki Nord Stream 2 AG budującej ten gazociąg, Matthiasa Warniga. Ze strony rosyjskiej przyjechali do Soczi m.in. szefowie resortów gospodarki i handlu Maksim Orieszkin i Denis Manturow, szef koncernu Rosnieft Igor Sieczyn i prezesi wielkich banków państwowych: Sbierbanku (German Gref) i VTB (Andriej Kostin).

Przed spotkaniem z Putinem Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki, która jest wpływowym lobby firm handlujących z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej, przeprowadziła sondaż wśród 112 niemieckich firm. Blisko 90 proc. ankietowanych poparło gazociąg Nord Stream 2, przy czym 72 proc. firm opowiedziało się za tym, by funkcjonowały jednocześnie dwie trasy przesyłu gazu: Nord Stream 2 i tranzyt przez Ukrainę.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE