ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 4 - 7 maj 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gaz-System operatorem Systemu Gazociągów Tranzytowych
20.12.2019r. 16:11 20.12.2019r. 14:51

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję ustalającą treść umowy powierzającej pomiędzy spółkami Gaz-System a SGT EuRoPol GAZ w zakresie operatorstwa na gazociągu jamalskim.
Na warunkach określonych w tej umowie Gaz-System będzie po 31 grudnia br. wykonywał obowiązki operatora systemu przesyłowego na polskim odcinku Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa Zachodnia, którego właścicielem jest SGT EuRoPol GAZ. Umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. i będzie obowiązywała do 31 grudnia 2022 r. Wejście w życie tej umowy na mocy decyzji Prezesa URE wynika z faktu, że strony na 90 dni przed końcem obowiązywania obecnej umowy nie zawarły kolejnej umowy powierzającej.

Gaz-System jest zobligowany na podstawie przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej (kodeksy sieciowe) oraz przepisów krajowych, do udostępniania przepustowości w zarządzanych przez spółkę gazociągach, na zasadach transparentnych i niedyskryminacyjnych. Rezerwowanie odbywa się w trybie aukcyjnym według zasad szczegółowo opisanych m.in. w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji SGT. Obecnie niezarezerwowana przepustowość na gazociągu jamalskim jest już udostępniana przez Gaz-System na tych właśnie zasadach.
W roku gazowym 2019/2020 wygaśnie w dniu 16 maja 2020 r. historyczny kontrakt przesyłowy na transport gazu gazociągiem jamalskim, który został zawarty między EuRoPol GAZ s.a. a Gazprom Export. Z tego powodu w aukcjach organizowanych na Platformie GSA przez niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu Jamał - Europa Zachodnia (Gaz-System) na rok gazowy 2019/2020 zostanie zaoferowana pełna przepustowość punktu wyjścia SGT Mallnow oraz punktu wejścia SGT Kondratki w ramach aukcji produktów śróddziennych, dobowych, miesięcznych oraz kwartalnych. Przepustowość od roku gazowego 2020/2021 będzie można rezerwować także w aukcjach produktów rocznych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE