ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom chce renegocjować umowy w Europie
14.02.2020r. 06:42

Gazprom planuje maraton renegocjacji kontraktów na dostawy gazu w Europie wygasających w latach 2021 - 24 - informuje "Kommiersant" - czytamy w BiznesAlert.pl.
Po informacjach gazety o tym, że Gazprom może zastosować indeksację do cen na hubach gazowych w Europie w kontrakcie bułgarskim, Elena Burmistrowa stojąca na czele Gazprom Export zapowiada renegocjacje kontraktów opiewających na "dziesiątki miliardów metrów sześciennych". Gazeta wymienia w tym kontekście wspomnianą Bułgarię oraz Holandię, Serbię, Turcję, Węgry i Włochy kupujące razem ponad 30 mld m sześc. gazu z Rosji rocznie.

Gazprom zamierza przedłużyć istniejące kontrakty z tymi państwami i zapewnić im ewentualnie dodatkowy wolumen gazu. Przewiduje wzrost dostaw do państw spoza Wspólnoty Niepodległych Państw o 34 procent w stosunku do zeszłego roku, czyli do 199,8 mld m sześc.
"Kommiersant" przypomina, że niepewna jest przyszłość dostaw gazu do Polski po 2022 roku. Polacy zdecydowali, że nie przedłużą kontraktu jamalskiego uznawanego za skrajnie niekorzystny. - Władze tego kraju zadeklarowały, że nie chcą kupować gazu rosyjskiego. Polska planuje go zastąpić dostawami przez Baltic Pipe z Norwegii oraz LNG z USA - czytamy w "Kommiersancie".

Gazeta przypomina, że włoskie ENI i niemiecki Uniper zakontraktowały dostawy prawie 50 mld m sześc. rocznie do 2035 - 36 roku. Nie wspomina o niekorzystnych zapisach kontraktu jamalskiego kwestionowanych przez władze polskie i Komisję Europejską. Komisja opowiada się przeciwko staromodnym kontraktom długoterminowym z kontrowersyjnymi klauzulami, jak take or pay oraz indeksacją do ceny ropy naftowej. Gazprom może jednak uelastycznić umowy.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 17.02.2020r. 12:26
Gazpromowi "mięknie rura" bo czuja presję. Powoli zaczynają się protesty nawet wobec gazu jako paliwa... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE