ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt Nord Stream 2 może mieć problem z rentownością
25.03.2020r. 07:07

Rosyjskie media informują, że projekt Nord Stream 2 może mieć problem z rentownością ze względu na kryzys cen ropy i prawdopodobny spadek zapotrzebowania na gaz w Europie wywołany pandemią koronawirusa. Gazprom może stracić istotną część zbytu.
Ceny gazu na giełdach europejskich 19 marca spadły do około 90 dolarów za 1000 m sześc. na TTF. Ta cena może dalej spadać przez kryzys cen ropy, która kosztuje już około 25 dolarów za baryłkę. Jednakże niskie ceny surowca mogą tym razem nie przynieść zwiększonych zakupów przez epidemię koronawirusa, która zmniejsza zapotrzebowanie największych klientów rosyjskiego Gazpromu, szczególnie Włoch, ale także Niemiec i innych importerów surowca, którzy zgromadzili istotne zapasy w czasie ciepłej zimy. Magazyny europejskie mieszczą rekordową ilość 54 mld m sześc. gazu odłożonego w sezonie letnim. Zapotrzebowanie na gaz w Niemczech może spaść w tym roku o 30 procent.

Klienci Gazpromu mogą działać jak już to zrobili Chińczycy, ogłaszając siłę wyższą i domagając się zmniejszenia dostaw poniżej obowiązkowego wolumenu obwarowanego klauzulą take or pay, jak w przypadku polskiego kontraktu jamalskiego. Może to oznaczać konieczność redukcji wydobycia Gazpromu, jego importu z Turkmenistanu i Uzbekistanu, a także ograniczenia projektów inwestycyjnych. Oznacza to także, że dostawy gazu na rynek krajowy w Rosji mogą być przez pewien czas bardziej rentowne od eksportu.
- To oczywiste, że gazociąg Nord Stream 2 powinien powstać. Rury nie mogą sobie leżeć na dnie morza. Jednak powstaje pytanie o termin jego uruchomienia. Nie ma dłużej potrzeby przyspieszania budowy - ocenił Siergiej Prawosudow z Narodowego Instytutu Energetyki. - Jeśli konsumpcja wzrośnie, Nord Stream 2 znów będzie potrzebny.

Projekt Nord Stream 2 notuje co najmniej roczne opóźnienie. Ma zostać podporządkowany prawu europejskiemu zgodnie ze znowelizowaną , unijną dyrektywą gazową. Będzie za to odpowiedzialny niemiecki regulator Bundesnetzagentur. Polskie PGNiG zostało włączone do procesu i będzie go mogło opiniować, a w ten sposób wpłynąć na przedłużenie prac - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE