ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum Energii
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Media rosyjskie sugerują, że Gazprom nie wykona wyroku arbitrażu wygranego przez PGNiG
24.04.2020r. 07:57

Rosyjski portal Rytm Eurazji sugeruje, że Gazprom może nie wykonać wyroku arbitrażu wygranego przez PGNiG w arbitrażu przed sądem w Sztokholmie, który ma przynieść 1,5 mld dolarów Polakom za niesprawiedliwą cenę dostaw gazu w kontrakcie jamalskim - czytamy w BiznesAlert.pl.
Portal przypomina, że poprzedni zarząd PGNiG pod wodzą Piotra Woźniaka zapowiadał, że Polacy chcą porzucić dostawy z Rosji w ogóle. Tymczasem w listopadzie 2019 roku doszło do "skandalicznych" zatrzymań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach śledztwa w sprawie kontraktu jamalskiego obejmujących byłych pracowników EuRoPol Gazu będącego technicznym operatorem Gazociągu Jamalskiego w Polsce. Zatrzymanym grozi 10 lat więzienia za narażenie spółki na stratę sięgającą miliarda złotych ze względu na niekorzystne warunki renegocjacji kontraktu jamalskiego w 2010 roku.

Portal odwołuje się do analizy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, który wylicza, że pieniądze ze zwycięstwa w arbitrażu mogłyby posłużyć do dofinansowania nowych koncesji wydobywczych w Norwegii i rozwoju zielonych technologii. PGNiG chce sprowadzać przez gazociąg Baltic Pipe ponad 8 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie z podmorskich złóż norweskich, z których część znajduje się pod kontrolą tej firmy. Rytm Eurazji przypomina, że Polacy mogą wydobyć tam samodzielnie prawie 3 mld m sześc. rocznie. Dlatego zdaniem rosyjskiego portalu Polacy będą przepłacać do za kontrakty z innymi dostawcami, bo większość z nich jest już zarezerwowana na lata.
Rytm Eurazji sugeruje także, że spłata długu Gazpromu nie jest pewna. - Gazprom nie jest gotów potwierdzić tej sumy i deklaruje, że jest za wcześnie, by podawać jakiekolwiek wyliczenia na temat płatności - przypomina. Odnosi się także do planów rozwoju eksportu LNG przez terminal w Kłajpedzie oraz plan budowy Gazociągu Polska-Litwa. - Ambicje Polski są jasno widoczne. Warszawa chce zbudować własne imperium energetyczne. Jednak droga od planów do realizacji jest długa i Polacy mogą napotkać szereg ukrytych i nieprzewidzianych mielizn na tym szlaku - ostrzega Rytm Azji.

Informacje Rytmu Eurazji sugerują, że Gazprom może nie podporządkować się wyrokowi arbitrażu na korzyść PGNiG. W przeszłości nie wykonywał podobnego wyroku w sporze z ukraińskim Naftogazem, zmuszając Ukraińców do uruchomienia windykacji na terytorium Unii Europejskiej - czytamy w BiznesAlert.pl.
Rytm Eurazji , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 24.04.2020r. 11:44
Jak złodziejski gazprom nie chce oddać kasy 1,5 mld $ to trzeba go zwindykować w UE.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 24-04-2020r. 12:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE