ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kwieciński: PGNiG będzie inwestował w ciepłownictwo
29.04.2020r. 05:28

Uważamy, że jesteśmy predestynowani do tego, żeby integrować ciepłownictwo w Polsce - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
"Jest to segment bardzo silnie rozproszony, który wymaga potężnych inwestycji i który będzie przestawiał się z węgla na gaz. To dla nas szansa" - powiedział Jerzy Kwieciński.

Prezes PGNIG przypomniał, że już obecnie w skład grupy wchodzi druga największa spółka na rynku ciepłowniczym - PGNiG Termika.

Kwieciński, pytany przez dziennik, jak pandemia i globalny spadek zapotrzebowania na surowce wpływa na spółkę, zaznaczył, że II kwartał będzie dla PGNiG dużo trudniejszy.

- Jeśli chodzi o sprzedaż do klientów indywidualnych, to nie powinno być zbyt dużej różnicy względem zeszłego roku, ale w segmencie przedsiębiorstw zużycie będzie mniejsze, a to przełoży się na nasze wyniki - powiedział gazecie.

Na pytanie dziennika, czy w związku z przewidywanym spadkiem popytu ze strony przedsiębiorstw w II kwartale PGNiG nie martwi się o nadwyżki gazu odpowiedział, że w spółce stopień zapełnienia wynosi ok. 50 proc.
- To o 12-14 proc. więcej niż rok temu, ale nadal mamy sporo miejsca, co pozwala na elastyczność - poinformował. Zaznaczył, że nie widzi powodów, aby zmieniać tegoroczne plany dostaw LNG. - Spodziewamy się, że w 2020 r. będzie ich więcej niż w 2019 r. - ocenił.

- W tym roku będziemy aktualizować naszą strategię na lata 2017-2022, będziemy chcieli uwzględnić w niej szanse, które pojawiają na rynku krajowym i europejskim - podkreślił Kwieciński, pytany przez gazetę o zmianę strategii spółki. Dodał, że PGNiG chce stawać się koncernem multienergetycznym i jedną z tych firm, która w Polsce będzie realizowała cele unijnego Zielonego Ładu. Chcemy zaangażować się m.in. w biogaz - powiedział "DGP".

Kwieciński, pytany przez gazetę, czy kryzys pozwoli na przejęcia zapowiadane przez niego po objęciu prezesury w PGNiG wskazał: "jak najbardziej zakładamy przejęcia i akwizycje. Uważamy, że jesteśmy predestynowani do tego, żeby integrować ciepłownictwo w Polsce".

Przypomniał, że PGNiG ma drugą największą spółkę na tym rynku - Termikę. - Jest to segment bardzo silnie rozproszony, który wymaga potężnych inwestycji i który będzie przestawiał się z węgla na gaz. To dla nas szansa - powiedział dziennikowi.

- Myślę, że w tym roku zawrzemy pierwsze transakcje - odpowiedział pytany przez "DGP", kiedy PGNiG może przejąć pierwsze ciepłownie.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 29.04.2020r. 11:38
To bardzo dobra wiadomość, ale skąd PGNiG weźmie gaz ziemny dla ciepłownictwa, ponieważ obecnie bilans gazu ledwie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 29-04-2020r. 13:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: algas 29.04.2020r. 14:38
Czy to jest pogrożenie palcem PGE które również zapowiada akwizycje w ciepłownictwie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE