ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP
12.05.2020r. 15:14

W dokumencie jest informacja, że dla Polski istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego - czytamy w BiznesAlert.pl.
W sektorze energetyki, dokument przypomina, że rynki polskie oraz innych państw regionu Europy Środkowej i Bałkanów są zdominowane przez dostawy gazu i ropy naftowej z Federacji Rosyjskiej. - Nowe projekty, zwłaszcza Nord Stream 2, wzmocnią zależność państw tych regionów od surowca ze Wschodu oraz stworzą ryzyko wykorzystywania wybiórczych dostaw gazu jako instrumentu nacisku politycznego - czytamy w dokumencie.

W strategii można także przeczytać, że odrębnym wyzwaniem jest zachowanie konkurencyjności produkcji energii elektrycznej w Polsce z uwagi na unijną politykę klimatyczno-energetyczną, która zmierza do znaczącego ograniczenia wykorzystania węgla w produkcji energii elektrycznej.

Istotnym problemem w kontekście bezpieczeństwa energetycznego pozostaje stan polskiej infrastruktury: elektrowni, niedostatecznie rozwiniętych sieci przesyłowych, zwłaszcza sieci elektroenergetycznych i gazowych oraz magazynów gazu. Niewystarczająca jest dotychczasowa rozbudowa sieci przesyłowych i magazynowych ropy naftowej oraz paliw.
W rozdziale poświęconym sektorowi energetycznemu zostały wyliczone cele zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dokument wymienia konieczność:
  • rozbudowy i zmodernizowania mocy wytwórczy oraz sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej na rzecz zapewnienia ciągłości dostaw, w tym zapobiegania nieoczekiwanym przerwom w dostawach. Rozwijać rozproszone źródła energii elektrycznej, w sposób zrównoważony, z dostosowaniem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego do charakterystyki pracy tych źródeł.
  • zwiększenia dywersyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego. Rozbudowa istniejących zdolności importu gazu ziemnego (m.in. podniesienie zdolności odbiorczych terminala LNG w Świnoujściu) i budować nowe punkty wejścia do polskiego systemu przesyłowego (budowa gazociągu Baltic Pipe, budowa terminala LNG w Zatoce Gdańskiej). Kontynuacja prac nad projektami dywersyfikującymi dostawy paliwa gazowego do państw regionu, w tym Trójmorza. Kontynuować prace związane z rozbudową systemów przesyłowego oraz magazynowania gazu ziemnego, w tym zakończenie budowę szlaku Północ-Południe, umożliwiając stworzenie w Polsce podstaw do funkcjonowania hubu gazowego.
  • zwiększenia przepustowości bezpieczeństwo pracy i zasięg rurociągów naftowych i paliwowych, a także pojemności baz paliw i ropy.
  • kontynuacji działań dyplomatycznych, prawnych i administracyjnych na rzecz powstrzymania udowy infrastruktury przesyłowej zwiększającej uzależnienie regionu Europy Środkowej od dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej, wzmacniać odporność tego regionu na ryzyko wykorzystywania dostaw gazu jako instrumentu nacisku politycznego.
W dziale o ochronie środowiska podkreślone zostały działania zapewniające bezpieczeństwo energetyczne. Wśród nich znalazły się:
  • stworzenie warunków do skutecznego egzekwowania przepisów w zakresie ochrony środowiska.
  • stworzenie spójnej polityki ochrony, odbudowy i zagospodarowania zasobów wodnych z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
  • zintensyfikowanie działania na rzecz walki ze smogiem, rozwijać elektromobilność i wykorzystanie paliw alternatywnych, wspierać rozwój energetyki opartej na wykorzystaniu bezemisyjnych źródeł energii oraz usprawnić gospodarkę odpadami.
  • dostosowanie polityki i działania państwa do celów klimatycznych, uzgodnionych na forum organizacji międzynarodowych, związanych z transformacją energetyczną i osiągnięciem neutralności klimatycznej, w sposób uwzględniający specyfikę kraju oraz maksymalizujący ich pozytywny wpływ na poziom życia obywateli, rozwój gospodarczy kraju i konkurencyjność gospodarki, z wykorzystywaniem szans wynikających z wdrażania nowych technologii produkcji energii.
  • dążenie do zachowania wszystkich funkcji środowiska naturalnego, w tym lasów jako jednego z kluczowych elementów bezpieczeństwa ekologicznego kraju.

W rozdziale współpraca bilateralna i w wymiarze globalnym autorzy dokumentu podkreślają kontynuację rozwoju współpracy strategicznej z USA, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa i obronności (w tym w formie stałej obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Polsce), technologii, handlu oraz energetyki.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej została zatwierdzona 12 maja 2020 roku przez prezydenta na wniosek premiera. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej wydana w 2014 roku traci moc z dniem zatwierdzenia nowej strategii - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: cytaty 12.05.2020r. 15:50
"•stworzenie warunków do skutecznego egzekwowania przepisów w zakresie ochrony środowiska" ludzie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 12.05.2020r. 15:52
przecież chindie tę wojnę wygrały
gwarancje jak w 39 roku anglosaskie
na miarę 6 mln
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy Lipka 13.05.2020r. 07:20
Bez energetyki jądrowej nie ma możliwości zapewnienia energetycznego bezpieczeństwa ani też znaczącej redukcji emisji... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 19-05-2020r. 21:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE