ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum Energii
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISESERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polityka Kataru może wywołać wojnę cenową na rynku gazu
20.05.2020r. 20:53

Agencja "Bloomberg" ostrzega, że Katar może wywołać wojnę cenową na rynku gazu, która może zaszkodzić jego konkurencji w Europie, być może na korzyść klientów, w tym Polski - czytamy w "BiznesAlert.pl".

"Bloomberg" podaje, że Katar rozpoczął w lutym przekierowania dostaw LNG z Azji do Europy Północno-Wschodniej ze względu na uderzenie koronawirusa w sprzedaż na rynku azjatyckim. Alternatywa to ograniczanie wydobycia krajowego gazu, od którego jednak jest zależny budżet katarski. Mógłby on także spowodować utratę udziałów rynkowych na korzyść rywali, w tym Australii, która mogłaby zastąpić Katar w roli lidera eksportu LNG na świecie.

Z tego względu Katarczycy mogą wybrać przecenę i walkę o klienta. Bloomberg sugeruje, że taki ruch mógłby doprowadzić do pojawienia się zjawiska wojny cenowej, która doprowadziła do negatywnej ceny dostaw WTI w kontraktach majowych ze względu na niedobór miejsca magazynowego. Agencja ostrzega, że taki ruch Kataru doprowadziłby do pojawienia się cen negatywnych gazu. Tymczasem magazyny gazu w Europie są już zapełnione w 66 procentach w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat wynoszącej 38 procent według Gas Infrastructure Europe.

Dostawy katarskiego LNG do Europy Północno-Zachodniej były najwyższe w kwietniu br., kiedy do terminalu Zeebrugge w Belgii dotarły cztery tankowce. Qatar Petroleum zarezerwował tam całą moc gazoportu do 2044 roku - podaje za "Bloombergiem" "Biznesalert.pl". Jednakże dostawy do końca roku mają sięgnąć 17 tankowców LNG, tylko o kilka więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
Alternatywa do wojny cenowej, to cięcie wydobycia oraz eksportu gazu. Bloomberg sugeruje, że producenci amerykańscy mogą to zrobić po tym, jak część klientów odwołała dostawy w czerwcu. Norwegia i Rosja już ograniczyły eksport.

Polska importuje LNG z Kataru na mocy umowy PGNiG-Qatargas z 2008 r. z aneksem z 2017 r. Łączny wolumen dostaw to 2 mln ton rocznie (tj. około 2,7 mld m sześc. gazu po regazyfikacji) przez 20 lat.

Przecena Katarczyków mogłaby potencjalnie doprowadzić do obniżki ceny dostaw do Polski. Kontrakt długoterminowy zapewnia także ciągłość dostaw w razie spadku wydobycia w Katarze.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE