ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trwa analiza wykorzystania Gazociągu Polska-Litwa pod kątem dostaw surowca na Białoruś i Ukrainę
22.05.2020r. 09:01

Minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas sugerował, że LNG mogłoby docierać przez jego kraj i Polskę na Białoruś. Zdradził, że trwa analiza wykorzystania w tym celu Gazociągu Polska-Litwa, która zakończy się w sierpniu tego roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Należy podkreślić, że mamy dobrą współpracę w całym sektorze energetyczną między Polską a Litwą. Mamy dobrą współpracę przy budowie Gazociągu Polska-Litwa, mamy także od kwietnia współpracę PGNiG i Klaipedos Nafta przy stacji przeładunkowej - wyliczał minister.

Jego zdaniem doszło już do zamówienia prognozy pracy GIPL po uruchomieniu w 2021 roku. Ma ona dać informacje o możliwych zyskach z pracy tej magistrali dla Polski i Litwy, ale także stron trzecich i regionu. - To badanie zakończy się w sierpniu. Przeanalizujemy wpływ GIPL na nasze kraje oraz cały region. Ważny jest ten komponent współpracy z innymi krajami, czy będzie to Białoruś, czy Ukraina, czy inne państwo - powiedział w rozmowie z BiznesAlert.pl.
- Widzimy jasne sygnały władz Białorusi o potrzebie dywersyfikacji dostaw surowców. Współpraca Polski i Litwy w sektorach gazu oraz ropy mogłaby dać korzyści nie tylko nim, ale innym państwom w postaci dywersyfikacji - przyznał minister Vaičiūnas.

Gazociąg Polska-Litwa będzie miał połączenie z Gazociągiem Jamalskim, który mógłby teoretycznie posłużyć dostawom rewersowym gazu na Białoruś. Do tego potrzebna byłaby jednak współpraca operatora gazociągów białoruskich, czyli Gazprom Belarus, spółki-córki Gazpromu, dla którego takie dostawy byłyby konkurencją - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE