ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Timmermans o roli gazu w transformacji w stronę neutralności klimatycznej
28.05.2020r. 20:47

Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował w Brukseli, że gaz ziemny będzie odgrywał pewną rolę w transformacji Unii Europejskiej w kierunku neutralności klimatycznej. Podkreślił, że KE podtrzymuje swój cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
"Myślę, że to ważne, abyśmy spojrzeli na istniejącą infrastrukturę gazową i infrastrukturę LNG, żeby przekonać się, w jakimś zakresie moglibyśmy ją wykorzystać dla wodoru, w jakiś sposób dostosować do wykorzystania wodoru. (...)Gaz ziemny będzie, przez jakiś czas, ciągle odgrywał rolę jako paliwo przejściowe" - powiedział na konferencji prasowej online w Brukseli.

Timmermans zaznaczył, że Komisja podtrzymuje cele osiągnięcia przez UE neutralności klimatyczne do 2050 r., jak również plan, aby do września przygotować ocenę możliwości podniesienia celów ograniczenia emisji CO2 do 2030 r. w granicach 50-55 proc. Następnie, jak zaznaczył, KE przedstawi propozycje legislacyjne w tej sprawie.

"To się nie zmieni. To nam pozwoli być przygotowanym do konferencji klimatycznej w Glasgow pod koniec roku" - powiedział.

W środę KE zaproponowała projekt budżet UE w wysokości 1,1 biliona euro na lata 2021-2027 oraz nowy mechanizm naprawy gospodarczej o wartości 750 miliardów euro.

Propozycja KE przewiduje, że 25 proc. unijnego budżetu zostanie przeznaczone na wydatki związane z klimatem. Wszystkie pieniądze z mechanizmu naprawczego, w tym pieniądze nieprzeznaczone na zielone inwestycje, będą musiały spełniać pewne warunki związane z dążeniem do ograniczenia emisji CO2. Kraje ubiegające się o wsparcie będą musiał opracować plany wydatków, a Komisja Europejska oceni, czy nie są one sprzeczne z unijnymi celami klimatycznymi.
"Jeśli plany nie będą zgodne, nie uzyskają wsparcia finansowego z Unii Europejskiej" - powiedział Timmermans.

Niektóre części pakietu UE, w tym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, którego budżet KE w swojej propozycji zwiększyła kilkukrotnie do 40 miliardów euro, wykluczają finansowanie inwestycji gazowych.

Jak powiedziała agencji Reutera unijna komisarz ds. energii Kadri Simmons, Fundusz ten wyklucza "wszelkiego rodzaju inwestycje w paliwa kopalne, w tym także w gaz ziemny".

Z finansowania inwestycji gazowych pod koniec ub.r. wycofał się też Europejski Bank Inwestycyjny.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Fun 29.05.2020r. 07:40
Dziękuję za informację że gaz ziemny będzie odgrywał pewną rolę w transformacji energetycznej. To bardzo istotna... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 29.05.2020r. 16:38
zabawnie słuchać tego zielonego człowieka...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE