ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przemysł naftowy i gazowy odwraca się od Donalda Trumpa
12.06.2020r. 11:03

Przemysł naftowy i gazowy, który tradycyjnie w amerykańskich kampaniach wyborczych wspierał kandydatów Republikanów, odwraca się od prezydenta Donalda Trumpa. Chociaż pieniądze koncernów naftowych nie są dla Trumpa konieczne do wygrania drugiej kadencji, to wsparcie polityczne branży byłoby przydatne, zwłaszcza jak wylała się na niego fala krytyki za nieudolność w walce z pandemią koronawirusem czy agresję wobec demonstracji pod hasłem #BlackLivesMatter - czytamy w BiznesAlert.pl.
Amerykańskie koncerny naftowe borykają się z kryzysem cen ropy. Ponadto na Donalda Trumpa wylała się fala krytyki za nieudolność walki z koronawirusem oraz konfrontacyjną postawę w sprawie protestów przeciwko brutalności policji po morderstwie Afroamerykanina George'a Floyda. Wszystko to sprawia, że kampania wyborcza, która miałaby doprowadzić reelekcji Trumpa, będzie bardzo trudna.

Napięte stosunki Trumpa z branżą naftową ilustrują liczby - w kampanii w 2016 roku menedżerowie wsparli go kwotą 1,1 mln dolarów, w obecnej kampanii pieniędzy jest prawie o połowę mniej. Powodów jest kilka - po pierwsze kłopoty branży wynikające z wojny cenowej, ale też nałożenie taryf na zagraniczną stal, czemu sprzeciwiały się wiodące przedsiębiorstwa. Są też wątki osobiste - kiedy były szef ExxonMobil Rex Tillerson został odwołany ze stanowiska sekretarza stanu, Trump obrażał go na Twitterze pisząc, że ten jest "głupi jak but". Komentatorzy twierdzą również, że urzędujący prezydent USA popełnił błąd niewystarczająco tworząc kontakty z wpływowymi osobami w branży - ich kontakty ograniczały się do uścisków rąk na wiecach, podczas gdy biznesmeni wolą niespieszne spotkania w cztery oczy.
Mimo to kadra menadżerska branży naftowej uważa, że Trump - lub jakikolwiek inny republikanin - jest lepszy dla ich interesów niż były wiceprezydent Joe Biden, czy, co gorsza, Bernie Sanders. Forsowane przez nich projekty w celu ograniczenia zmian klimatu poprzez ograniczenie zużycia paliw kopalnych byłyby dla nich katastrofalne. Podoba im się również polityka deregulacji Trumpa, która obniżyła koszty przestrzegania przepisów w branży, oraz republikańskie prawo podatkowe z 2017 roku.

To może jednak nie wystarczyć. Niektórzy w branży twierdzą, że Trump nie zareagował odpowiednio na pandemię koronawirusa, która spowodowała gwałtowny spadek cen benzyny. Z drugiej strony Trump nie potrzebuje gotówki przemysłu naftowego, aby konkurować z Bidenem. W ciągu ostatnich 16 miesięcy zebrał 742 miliony dolarów, ponad dwa razy więcej niż Biden. Ale mógłby skorzystać ze wsparcia branży, aby pomóc lobbować za dalszymi działaniami deregulacyjnymi i zwalczaniem ekologicznych regulacji, gdyby wygrał drugą kadencję.
Bloomberg , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE