ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron negocjuje sprzedaż udziałów spółki Tauron Ciepło
16.06.2020r. 13:57

Tauron poinformował, że zdecydował o rozpoczęciu negocjacji w trybie wyłączności w procesie sprzedaży udziałów spółki Tauron Ciepło.
Z informacji spółki wynika, ze 16 czerwca 2020 r. zapadła decyzja o przejściu do kolejnego etapu procesu sprzedaży udziałów Taurona Ciepło i rozpoczęciu negocjacji umowy sprzedaży. Podmiotem, z którym negocjuje Tauron jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, któremu udzielono wyłączności negocjacyjnej na okres sześciu tygodni.

Jednocześnie Tauron zastrzegł, że na podstawie przebiegu negocjacji może podjąć decyzję o przedłużeniu przyznanego oferentowi okresu wyłączności na czas niezbędny do finalizacji negocjacji dokumentacji transakcyjnej.

Negocjacje mają na celu określenie warunków potencjalnej transakcji sprzedaży całego posiadanego pakietu udziałów w Taurona Ciepło. Według Taurona ewentualne przejęcie kontroli nad Tauron Ciepło przez inwestora nastąpi nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Spółka zwraca też uwagę, że zawarcie ewentualnej transakcji będzie wymagało w szczególności uzyskania stosownych zgód korporacyjnych oraz zgód instytucji finansujących działalność Grupy Kapitałowej Taurona.
- Tauron Ciepło to stabilna spółka działająca w regulowanym segmencie rynku. Jednak dziś przyspieszamy realizację Zielonego Zwrotu i wchodzimy w Odnawialne Źródła Energii. Sprzedaż segmentu ciepłowniczego ułatwi nam zieloną transformację - wyjaśnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Taurona Polska Energia. - Zakończenie badania due dilligence to istotny krok w procesie sprzedaży aktywów Tauron Ciepło. Udzielenie wyłączności umożliwia rozpoczęcie bezpośrednich negocjacji z PGNiG mających na celu określenie warunków potencjalnej transakcji - dodaje prezes.

- Po przeprowadzeniu due dilligence Tauron Ciepło doszliśmy do wniosku, że ewentualne kupno aktywów tej spółki będzie wspierać realizację planów PGNiG w obszarze ciepłownictwa. Inwestycje w tym obszarze wpisują się w koncepcję budowy silnego koncernu multienergetycznego i dywersyfikację działalności Grupy - podkreśla Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG. - Już teraz - poprzez PGNiG Termika - jesteśmy drugim graczem na rynku ciepłowniczym w kraju i aktywnie poszukujemy możliwości wzmocnienia naszej pozycji. Jednocześnie będziemy inwestować tak, by możliwe było zwiększenie wykorzystania gazu ziemnego w przejmowanych ciepłowniach. To nie tylko zwiększy synergię tych jednostek z całą grupą, ale i dostosuje rozwiązania w nich stosowane do wymogów unijnych - dodaje prezes PGNiG.

Tauron Ciepło prowadzi działalność związaną w głównej mierze z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej. Spółka dysponuje sieciami ciepłowniczymi o łącznej długości 857 km zlokalizowanymi w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Na moce wytwórcze Taurona Ciepło składa się łącznie 1160 MWt mocy cieplnej oraz 347 MWe mocy elektrycznej, które ulokowane są w trzech elektrociepłowniach oraz w ciepłowniach lokalnych. Tauron Ciepło dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych. Firma ma ok. 4 tys. węzłów cieplnych i obsługuje ok. 3,5 tys. klientów takich jak spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp.

W 2019 r. Tauron Ciepło sprzedał 12,01 PJ ciepła, przy produkcji własnej na poziomie 6,02 PJ oraz energii elektrycznej netto na poziomie 1,20 TWh.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: śląski ciepłownik 17.06.2020r. 11:09
fortum jakiś czas temu też dało do zrozumienia, że planują pakować walizki i sprzedawać polskie aktywa. Ciekawy czy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 17-06-2020r. 20:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 17.06.2020r. 13:18
Sprzedaż rynku z przyspawanymi klientami to rzadki model biznesowy. Jest to po prostu forma ucieczki od rozwiązania... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE