ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020 (Nowy termin)

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spada cena gazu sprzedawanego przez Rosję do Chin
26.06.2020r. 11:41

Cena gazu eksportowanego z Rosji do Chin spadła w kwietniu do 182 dolarów za tys. m sześc. Pomimo tej zmiany, rynek chiński jest obecnie najbardziej dochodowym kierunkiem eksportu gazu rosyjskiego - wynika z danych Federalnej Służby Celnej oraz Generalnej Administracji Celnej CHRL - czytamy w BiznesAlert.pl.
Pod koniec ubiegłego roku cena dostaw gazu dla chińskiego CNPC wynosiła 212 dolarów za tys. m sześciennych. W pierwszych trzech miesiącach roku oscylowała w okolicach 200 dolarów za tys. m sześc. W kwietniu cena spadła do 182 dolarów za tys. m sześciennych.

Nie ma oficjalnych danych na temat kosztu kontraktu gazu rosyjskiego sprzedawanego do Chin. Według słów przedstawicieli kierownictwa Gazprom Exportu, cena jest objęta tajemnicą handlową.

Według rosyjskich mediów, formuła cenowa powiązana jest z kosztem oleju napędowego i opałowego z dziewięciomiesięcznym opóźnieniem.

Pomimo rentowności, wolumen sprzedawanego gazu nie jest wysoki. W 2020 roku ma to być łącznie pięć miliardów metrów sześc.
Pomimo spadków cen gazu dla Chin poniżej 200 dolarów, ceny dla tego klienta wciąż generują najwyższe zyski w porównaniu do sprzedaży na innych rynkach.

Według danych Federalnej Służby Celnej, średnia cena gazu sprzedawanego przez Gazprom w kwietniu spadła w stosunku do marca o 13 procent do 109 dolarów za tys. m sześc. W styczniu bieżącego roku średnia cena wynosiła 162 dolary, w lutym 143 dolary a w marcu 125 dolarów za tys. m sześc.

Łączne przychody z tytułu eksportu gazu do 26 państw zawartych w zestawieniu przyniosły petersburskiemu koncernowi 1,319 mld dolarów przychodu w kwietniu. W styczniu przychód wyniósł 3,018 mld dolarów, w lutym 2,028 mld dolarów, a w marcu 1,766 mld dolarów.
FAS/GAC/Kommiersant , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE