ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport: w ubiegłym roku zużycie gazu było w Polsce o 5,6 proc. wyższe niż w 2018 r.
03.08.2020r. 16:45

W 2019 r. zużycie gazu w Polsce wyniosło 210 TWh, co oznacza wzrost o 5,6 proc. w porównaniu do 2018 r. - wynika z przygotowanego przez resort klimatu sprawozdania dot. bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za 2019 r. Dodano, że w 2041 r. zapotrzebowanie wzrośnie do 304 TWh.
Ministerstwo Klimatu opublikowało w poniedziałek sprawozdanie dot. bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za ubiegły rok.

W dokumencie czytamy, że w 2019 r. został utrzymany trend wzrostowy zapotrzebowania na błękitne paliwo. W ubiegłym roku zużycie gazu wyniosło 210 TWh, co oznacza, że w porównaniu do 2018 r. zwiększyło się o 5,6 proc. Dodano, że zgodnie z szacunkami zapotrzebowanie na gaz z obecnych 210 TWh wzrośnie do 304 TWh w 2041 r.

Szczytowe zapotrzebowanie odbiorców na gaz pojawiło się w styczniu 2019 r. i wyniosło 824 GWh/dobę. Zbliżyło się ono do rekordowego zapotrzebowania notowanego w 2018 r. (888,7 GWh/dobę).

W 2019 r. mimo iż krajowe wydobycie gazu pozostało na takim samym poziomie, to ze względu na rosnący rynek, jego udział w bilansie dostaw zmalał. Z krajowego zasobu udało się w ubiegłym roku pokryć 1/5 zużycia gazu.

Raport podkreśla, że dostawy gazu do krajowych odbiorców pochodziły z coraz bardziej zdywersyfikowanych źródeł. Jego głównym fundamentem był LNG, którego udział w bilansie dostaw cały czas rośnie.

"W 2019 r. import paliw gazowych przez terminal LNG w stosunku do roku poprzedniego wzrósł o 26 proc., a dostawy były realizowane z Kataru, Norwegii i USA" - poinformowano.

Dodano, że ok. 27 proc. dostaw LNG pochodzi z USA, a to stanowi z kolei ok. 4,5 proc. w bilansie dostaw. W kolejnych latach ten udział będzie rósł - zauważono.
Raport wskazuje, że wraz ze wzrostem dostaw do Polski LNG, zmniejszył się import gazu z kierunku wschodniego.

"W 2019 r. udział ten spadł do 44 proc., a dzięki wyegzekwowaniu przez spółkę PGNiG zakończenia z dniem 31 grudnia 2022 r. tzw. kontraktu jamalskiego, możliwe będzie budowanie w kolejnych latach zdywersyfikowanego portfolio zrównoważonych dostaw ze zróżnicowanych źródeł" - wyjaśniono.

Ministerstwo dodało, że z powodu wzrostu zapotrzebowania na gaz należy konsekwentnie rozbudowywać połączenia międzysytemowe, a kluczowymi inwestycjami są: budowa gazociągu Baltic Pipe, rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, budowa pływającego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej, a także budowa połączeń ze Słowacją i Litwą.

Zwrócono uwagę, że konieczna jest też m.in. dalsza rozbudowa pojemności magazynowych z obecnych 34,2 TWh do 43,8 TWh w perspektywie 2030 r.

W raporcie podkreślono, że istniejąca krajowa infrastruktura pozwala na "zapewnienie nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego do odbiorców nawet w przypadku zakłóceń jej pojedynczego największego elementu".

W sprawozdaniu dodano ponadto, że wszystkie systemy gazowe działały w 2019 r. bez zakłóceń, a zapotrzebowanie odbiorców pokrywane było w pełni z dostępnych źródeł, wyłącznie przy wykorzystaniu mechanizmów rynkowych. "Nie istniała więc potrzeba podejmowania żadnych dodatkowych działań nadzwyczajnych - wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego czy uruchomienia zapasów obowiązkowych gazu ziemnego" - podkreślono.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE