ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

LNG z USA ma pomóc Niemcom w deeskalacji napięcia
04.08.2020r. 08:26

Niemiecka agencja prasowa donosi, że minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier podjął działania na rzecz deeskalacji napięcia w relacjach z USA, które zapowiedziały poszerzenie sankcji wobec projektu Nord Stream 2, które mogłoby doprowadzić do uderzenia w firmy niemieckie zaangażowane w jego realizację. Chodzi między innymi o partnerów finansowych Uniper i Wintershall - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Wciąż mamy nadzieję, że te sankcje nie zostaną wprowadzone. Zgadzamy się w rządzie federalnym co do gotowości do rozmów mających uchronić nas przed eskalacją - powiedział Altmaier agencji DPA. - Prowadziliśmy negocjacje w tej sprawie w ministerstwie. Budujemy terminale w Niemczech północnych, do których może docierać LNG z USA na sprzedaż - dodał. Wyraził nadzieję, że Amerykanie uwzględnią ten fakt i nie wprowadzą sankcji, a także "będą przestrzegać prawa międzynarodowego". Zdaniem Berlina sankcje uderzające w firmy niemieckie byłyby z nim niezgodne.

Warto przypomnieć, że na wybrzeżu Niemiec ma powstać kilka terminali LNG różnej skali. Pierwszy projekt jest realizowany w Brunsbuttel. Zakłada budowę terminalu LNG z funkcjonalnościami małej skali o przepustowości 5 mld m sześc. rocznie do 2022 roku przez Gasunie. Oiltanking i Vopak, które powołały joint venture German LNG Terminal. Drugi to Stade LNG, wspierany przez australijski Macquarie Ltd, chiński CNEC i amerykański Dow DuPont, mający powstać na drugim brzegu ujścia Elby do 2023 roku z planowaną przepustowością 8 mld m sześc. rocznie. Trzecia instalacja to Wilhelmshaven FSRU, czyli obiekt do magazynowania i regazyfikacji gazu skroplonego planowany przez ExxonMobil, Mitsui i Uniper, który mógłby zapewnić do 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do 2022 roku. Czwarta to projekt Novateku i Fluxys zakładający budowę terminalu przeładunkowego średniej skali w Rostoku o nazwie Rostock LNG z przepustowością 300 tysięcy ton LNG, czyli ponad 400 mln m sześc. rocznie.
USA wprowadziły w grudniu 2019 roku sankcje wobec Nord Stream 2, które objęłyby wszystkie firmy zaangażowane w budowę spornego gazociągu z Rosji do Niemiec. W ten sposób doprowadziły do opuszczenia placu budowy przez szwajcarską firmę Allseas. Do ukończenia pozostaje odcinek duński w pobliżu Bornholmu wspomniany przez Altmaiera. Tymczasem USA zapowiadają poszerzenie sankcji poprzez wpisanie na ich listę firm zaangażowanych w projekt Nord Stream 2, czyli także partnerów finansowych, ubezpieczycieli oraz przedsiębiorstwa mające certyfikować gazociąg.

Duńska Agencja Energii przyznaje, że spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu wciąż nie przedstawiła jej zaktualizowanego planu budowy niezbędnego do wznowienia prac - czytamy w BiznesAlert.pl.
DPA/TASS , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE