ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XXIII Konferencja GAZTERM 2020

Kiedy: 27 - 30 wrzesień 2020
Miejsce: Międzyzdroje, Hotel Vienna House Amber Baltic
Organizator: Studio4U, Partner merytoryczny DISE
XX Konferencja Rynek Gazu 2020

Kiedy: 21 - 23 październik 2020
Miejsce: Nałęczów
Organizator: Redakcja Rynku EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kwieciński: wodór ma być jednym z głównych pól synergii Orlenu i PGNiG
20.08.2020r. 13:29

Trwają przygotowania do złożenia wniosku do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński przedstawił szacunki na temat potencjału nowego podmiotu. Wodór ma być jednym z głównych pól synergii. Orlen ma kierować procesem, bo tak zdecydował Skarb Państwa - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Ten multikoncern energetyczny będzie w stanie osiągnąć zysk operacyjny EBITDA sięgający 20 mld zł - ocenił prezes PGNiG. Oznacza to jego zdaniem, że nowy podmiot będzie w stanie osiągać lepsze wyniki niż PGNiG oddzielnie.

PGNiG informuje o testach mieszania wodoru z gazem. - Prowadziliśmy badania, że mieszanie do 8 procent gazu ziemnego z wodorem nie powinno prowadzić do żadnych zasadniczych zmian w infrastrukturze technicznej. Wodór, który będzie produkowany, będzie mógł być wtłaczany do sieci i wykorzystywany w celach transportowych - mówił Kwieciński.

PGNiG zamierza zbudować instalację fotowoltaiczną, która zasili elektrolizę wody w celu pozyskiwania zielonego wodoru. - Polska jest wielkim producentem wodoru technicznego, którego nie można od razu wtłoczyć do sieci i użyć w transporcie. On musi być oczyszczony. Wiemy, że duży rozwój OZE będzie mógł zostać wykorzystany do produkcji wodoru. Będziemy chcieli w tym uczestniczyć - powiedział Kwieciński.
- Często jestem pytany o synergię z Orlenem. To jeden z obszarów, w którym widzimy przestrzeń do synergii - ocenił prezes PGNiG. PGNiG planuje również budowę sieci franczyzowych biometanowni w Polsce, które także miałyby współpracować z OZE.

BiznesAlert.pl zapytał o różnice kapitalizacji Orlenu i PGNiG. - Warunkiem naszej fuzji jest zgoda Komisji Europejskiej. To proces podobny, jak przy łączeniu Orlenu i Energii czy Lotosu - powiedział Kwieciński. - To prawda, że nasza spółka jest teraz wyżej wyceniana na giełdzie. PGNiG jako grupa kapitałowa to obecnie najbardziej wartościowa spółka przemysłowa. Jesteśmy na drugim miejscu na parkiecie warszawskim (za CD Projekt - przyp. red.). W pół roku podnieśliśmy się z siódmego miejsca - dodał.

- Na dzisiaj jest wróżeniem z fusów rozstrzyganie która spółka będzie wielka. Jeśli spojrzeć na przychody, to nasze są dużo mniejsze. Orlen miał 111 mld zł, a w naszym przypadku - 42 mld zł. Jesteśmy lepiej wyceniani, bo w trudnych czasach kryzysu koronawirusa jesteśmy bardziej odporni na ten szok. W zeszłym roku Orlen miał 9,4 mld zł EBITDA, a my 5,5 mld zł. To się zmienia. Na dłuższej osi czasu Orlen był zdecydowanie większą spółką - mówił prezes PGNiG. - O tym, jak ten proces będzie przebiegał nie decyduje prezes ani zarząd, ale właściciel. Większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa i to on zdecyduje o tym, w jaki sposób ten proces będzie przebiegał. Decyzja w tej sprawie była wyraźna. Podmiotem, który ma realizować tę fuzję jest Orlen - podsumował Kwieciński. Wyraził nadzieję, że łączenie PGNiG z Orlenem będzie przebiegało szybciej niż Orlenu z Lotosem - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: wodór 21.08.2020r. 18:18
Wodór będzie przesyłany
drogą powietrzna sterowcami .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE