ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Altmaier broni Nord Stream 2, ale zapewnia, że terminale LNG ochronią Niemcy przed ewentualnym szantażem Rosji
25.09.2020r. 07:17

Minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier udzielił wywiadu Handelsblattowi, w którym broni spornego projektu gazociągu Nord Stream 2, ale zapewnia, że terminale LNG ochronią jego kraj przed ewentualnym "szantażem" Rosji - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Problematyczne jest kwestionowanie co kilka miesięcy projektów, które były projektowane przez ostatnie dekady - powiedział dziennikowi. Zadał pytanie o to, co oznaczałoby zatrzymanie Nord Stream 2 dla dostaw gazu z Rosji w przyszłości. Jego zdaniem należy się zastanowić skąd będzie wówczas docierał jej gaz do Europy. Oskarżył przeciwników Nord Stream 2 o niespójność.

- Gaz z Nord Stream 2 nie ma docierać jedynie do Niemiec, ale wielu innych krajów unijnych. Temat Nord Stream 2 dotyczy całej Europy i Zachodu jako całości. Będziemy zatem rozmawiać z naszymi partnerami o wszelkich konsekwencjach. Nie będziemy o tym informować publicznie z wyprzedzeniem - zadeklarował Altmaier. Jego zdaniem spór o Nord Stream 2 toczył się "wiele lat temu" i zakończył się po decyzji o jego uruchomieniu. W rzeczywistości spór toczy się nieprzerwanie od ogłoszenia projektu w 2015 roku.

- Część gazu rosyjskiego dociera przez Ukrainę, część przez Nord Stream 1 i Gazociąg Jamalski. Razem z Komisją Europejską, Rosją i Ukrainą doprowadziliśmy do porozumienia o dalszych dostawach przez terytorium ukraińskie przez następne pięć lat. Zakładamy, że import gazu do Europy będzie rósł. To ma związek z faktem, że finansowanie europejskie tego źródła się kończy. W tym samym czasie wyłączamy atom i węgiel, więc gaz będzie odgrywał większą rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw w okresie przejściowym. Musimy zatem zapytać się o to skąd będziemy brać gaz w przyszłości - ocenił polityk.
- Zawsze byłem zdania, że nie powinniśmy się wystawiać na ryzyko szantażu. Z tego względu powinniśmy mieć możliwość zastąpienia gazu rosyjskiego w razie potrzeby. Dlatego prywatni operatorzy będą budować terminale LNG w Niemczech północnych. Oczywiście Niemcy będą też dalej miały za priorytet rozwój odnawialnych źródeł energii - zapewnił Altmaier.

Zdaniem Altmaiera ewentualne poszerzone sankcje wobec Nord Stream 2, które uderzyłyby między innymi w firmy niemieckie, mogą mieć oddziaływanie większe od oczekiwań i zaszkodzić relacjom firm niemieckich oraz europejskich na arenie międzynarodowych. Minister uważa, że mogą one osłabić siłę gospodarczą Europy - czytamy w BiznesAlert.pl.
Handelsblatt , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: realista 25.09.2020r. 09:00
Panie Altmaier, NS2 nie służy pokryciu zapotrzebowania na gaz przez DE, ale do dystrybucji gazu do innych krajów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE