ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Z badań ośrodka Kayrros wynika, że emisje metanu z sektora węglowodorów rosły w 2020 r.
16.10.2020r. 09:02

Ośrodek Kayrros na bieżąco monitoruje emisję metanu na świecie dzięki zdjęciom satelitarnym. Z jego badań wynika, że emisje tego rodzaju wzrosły o prawie jedną trzecią w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku.
Emisje metanu w Algierii, Rosji i Turkmenistanie wzrosły o ponad 40 procent. To więcej od globalnej średniej wynoszącej 32 procent. Kayross przypomina, że regularna modernizacja i konserwacja instalacji sektora ropy i gazu pomaga unikać emisji metanu. Dlatego wzrost emisji może wynikać z redukcji kosztów w tym sektorze doświadczonym depresją cen węglowodorów.

Kayross ustalił, że tylko w 2019 roku doszło do emisji około 10 mln ton metanu, który odpowiada ponad 800 mln ton CO2 przez dwadzieścia lat. Metan oddziałuje na klimat prawie 90 razy mocniej niż dwutlenek węgla w pierwszych dwudziestu latach po emisji.
Warto przypomnieć, że Komisja Europejska opublikowała strategię metanową, w której postuluje monitoring i zwalczanie uwalniania się tego gazu podczas działalności sektora ropy i gazu. Rozważane są różne rozwiązania legislacyjne, z najbardziej zaawansowanym w postaci systemu handlu emisjami metanu. Te niepokoją branżę w Polsce i na całym kontynencie europejskim, bo mogą istotnie zwiększyć koszty jej działalności. Trwają dyskusje na temat różnic emisyjności różnych źródeł gazu. Niektóre prowadzą do wniosku, że LNG z USA jest bardziej szkodliwe dla środowiska niż gaz z Rosji - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE