ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe zdominują globalną energetykę
27.10.2020r. 15:33

Jak czytamy gramwzielone.pl, do takiego wniosku dochodzą eksperci Bloomberg New Energy Finance w najnowszej edycji raportu New Energy Outlook. Produkcja energii z tych źródeł ma wzrosnąć do 2050 roku dziesięciokrotnie, a ich udział w globalnym miksie energii elektrycznej przekroczy wówczas 50 procent. Globalny system energetyczny przestanie bazować na dużych konwencjonalnych elektrowniach i pójdzie w kierunku miksu bazującego na tanich, ale niesterowalnych źródłach energii, wspomaganych przez źródła zapewniające elastyczność - zapewniają autorzy raportu.
Zdaniem analityków Bloomberg New Energy Finance (BNEF), udział energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w globalnym miksie energetycznym wzrośnie z obecnego poziomu około 9 proc. do 56 proc. w roku 2050. Do tego udział pozostałych, zeroemisyjnych źródeł - w tym energetyki jądrowej, wodnej i innych OZE - wyniesie 20 proc. W tym samym czasie udział energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych ma spaść z obecnych 62 proc. do 24 proc.

Aby elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne osiągnęły założony przez BNEF udział, do 2050 roku globalne moce w tych źródłach muszą rosnąć w średnim tempie odpowiednio 147 GW i 246 GW w skali roku.

Autorzy najnowszej edycji raportu New Energy Outlook podkreślają, że elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne już teraz stały się najtańszymi źródłami energii w krajach generujących w sumie 73 proc. globalnego PKB - ale na razie nie w Chinach i USA.

W Chinach energia wiatrowa i słoneczna mają stać się tańsze od energii z węgla w latach 2023-24, a w USA koszt energii z tych źródeł musi spaść poniżej kosztu wytwarzania energii z gazu naturalnego, co według BNEF nastąpi w latach 2024-25.

- W tym momencie koszt wytwarzania staje się mniej istotny niż to, jak praca tych źródeł współgra z zapotrzebowaniem. To daje przewagę energetyce wiatrowej, ponieważ będzie mogła zaspokajać wieczorne zapotrzebowanie mniejszym kosztem niż baterie dodane do fotowoltaiki - czytamy w analizie BNEF.

- Fotowoltaika tworzy okazje dla wiatru i baterii dzięki zbijaniu cen energii w hurcie w czasie dnia, zmuszając konwencjonalne elektrownie do wygaszania pracy. Dodatkowy koszt związany z ich ponownym uruchamianiem w porze wieczornej powoduje wzrost cen energii, tworząc sytuację, którą mogą wykorzystać elektrownie wiatrowej czy baterie - wnioskują eksperci BNEF.

BNEF ocenia przy tym, że głównym zabezpieczeniem dla systemu energetycznego bazującego na elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych w 2050 roku będą elektrownie gazowe, które jednak zmienią charakter funkcjonowania ze źródeł pracujących w podstawie w kierunku elastycznych źródeł zapewniających backup dla zmiennej generacji z OZE.

- Szczytowe elektrownie gazowe i jednostki CCGT pozostaną w systemie, aby pracować nie w okresach szczytowego zapotrzebowania, ale w czasie obniżonej generacji ze źródeł odnawialnych - czytamy w analizie BNEF.

Zabezpieczenie dla systemów bazujących na wietrze i fotowoltaice mają tworzyć ponadto bateryjne magazyny energii. Bloomberg New Energy Finance zakłada, że ich łączna pojemność wzrośnie do 2050 rok do 4,5 TWh.
Autorzy raportu ocenili też wpływ pandemii na zużycie energii i związane z nim emisje gazów cieplarnianych. Według nich szczytowe emisje związane z produkcją energii z węgla i gazu miały miejsce odpowiednio w roku 2018 i 2019, i nie powrócą już do poziomu z tych lat.

W tym roku spowolnienie gospodarcze spowodowane epidemią ma skutkować spadkiem globalnego zużycia energii o 5 proc. i ma powrócić do poziomu z ubiegłego roku w 2022 r.

BNEF zakłada, że spowolnienie gospodarcze spowodowane epidemią będzie oznaczać ograniczenie globalnych emisji w sumie o 12 proc. do roku 2050, czyli o tyle, ile wyniosłyby mniej więcej skumulowane emisje z trzech lat.

Bloomberg New Energy Finance ocenia, że pomimo spadku zużycia energii wywołanego kryzysem związanym z pandemią, a także mimo działań związanych z poprawą efektywności energetycznej, globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie do 2050 roku o 60 proc.

Przyczyni się do tego m.in elektryfikacja transportu, który w połowie XXI wieku ma odpowiadać za 11,5 proc. globalnego zużycia energii, przy czym największy udział w ogólnej konsumpcji energii elektrycznej napędzane nią pojazdy mają mieć w Europie (21 proc.), a mniejszy w USA (17 proc.), Chinach (13 proc.) i Indiach (6 proc.).

- Zakładamy, że prawie połowę tego zapotrzebowania będzie można przesunąć na okresy, w których będzie występować nadpodaż taniej energii odnawialnej, co pomoże w integracji większych ilości energii z wiatru i fotowoltaiki - oceniają eksperci BNEF.

Prognoza rozwoju globalnego miksu energii elektrycznej do 2050 r. Źródło: BNEF, New Energy Outlook 2020.

Do 2050 roku ma ponadto nastąpić wyraźny wzrost konsumpcji energii związanej z eksploatacją klimatyzatorów. Mają one odpowiadać w 2050 roku za 12,8 proc. globalnego zużycia energii, a - jak podkreślają autorzy raportu - ich eksploatacja będzie pokrywać się z profilem produkcji energii z fotowoltaiki.

- Kombinacja tych trendów będzie skutkować powstaniem globalnego systemu energetycznego, który odejdzie od bazowania na dużych, konwencjonalnych jednostkach pracujących w podstawie, wspieranych przez mniejsze źródła szczytowe, idąc w kierunku nowego paradygmatu taniej, ale nieelastycznej energii ze źródeł odnawialnych, które będą wspierane przez elastyczny popyt, baterie, elektrownie szczytowe i duże konwencjonalne elektrownie, które jednak będą pracować przy ograniczonym stopniu wykorzystania mocy - zapewniają autorzy raportu New Energy Outlook 2020.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: fizyczny 05.11.2020r. 16:23
szczególnie w bezwietrzne noce...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE