ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNIG ma zakontraktowanych na 2021 rok 31 dostaw gazu LNG
19.11.2020r. 12:49

PGNIG ma obecnie zakontraktowanych na 2021 rok łącznie 31 dostaw gazu LNG - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski.
"Grupa PGNiG na bieżąco optymalizuje swój portfel zakupowy, w tym w zakresie dostaw ciekłego gazu LNG. Aktywnie monitorujemy rynek w poszukiwaniu okazji zakupowych. Podobnie jak w ubiegłym roku nasze biuro handlowe w Londynie dokonało zakupu 5 dostaw spotowych w atrakcyjnej cenie. Te dostawy będą realizowane w 2021 roku" - powiedział prezes Majewski podczas czwartkowej telekonferencji dla dziennikarzy.

"W tej chwili nasz łączny portfel na 2021 roku w kontraktach długo, średnio, krótkoterminowych i spotowych wynosi 31 dostaw gazu LNG" - dodał.

W trzecim kwartale 2020 roku w terminalu w Świnoujściu rozładowano siedem gazowców, w tym cztery z kontraktu z Qatargas oraz trzy ładunki spot.
W okresie od lipca do końca września LNG stanowiło 20 proc. importu gazu do Polski, tyle samo co rok wcześniej. Z kierunku wschodniego napłynęło 68 proc. gazu (wobec 66 proc. przed rokiem), a z kierunków zachodniego i południowego 12 proc. (wobec 14 proc. rok wcześniej).

- Pracujemy nad dywersyfikacją dostaw LNG, abyśmy kierowali się przede wszystkim efektywnością ekonomiczną i w ten sposób budowali bezpieczeństwo energetyczne Rzeczpospolitej Polski. W lipcu tego roku mieliśmy setną dostawę do terminala LNG. 21 listopada spodziewamy się 111. Dostawy LNG. W ślad za tym idzie zwiększony udział sprzedaży LNG spowodowanej przede wszystkim rozwojem gazyfikacji wyspowej oraz do dużych klientów przemysłowych - tłumaczył Jarosław Wróbel, wiceprezes PGNiG

- Odnotowujemy istotny wzrost eksportu gazu na Ukrainę. Rozbudowujemy nasze kompetencje w eksporcie gazu, ten kierunek traktujemy jako przyszłościowy, ale także docelowej realizacji budowy hubu gazowego na obszarze Rzeczpospolitej Polski oraz poszukiwań i wydobycia. Także w tym zakresie mocno rozbudowujemy tę współpracę na odcinku ukraińskim z partnerem amerykańskim (ERU Trading - przyp. red.). Jeśli chodzi o dostawy gazu na Ukrainie, to dostarczamy gaz tylko do sprawdzonych partnerów - zapewnił Wróbel.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE