ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sąd Apelacyjny przyznaje rację prezesowi URE i w całości oddala apelację EuRoPol Gaz
28.12.2020r. 16:21

Zgodnie z orzeczeniem sądu, 28 grudnia br. wchodzi do stosowania zatwierdzona decyzją regulatora kolejna taryfa za przesyłanie gazu ziemnego EuRoPol Gaz.

30 maja 2019 r. prezes URE zatwierdził taryfę za usługi przesyłania gazu ziemnego wysokometanowego, ustaloną przez SGT EuRoPol Gaz na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. Taryfa została opublikowana w Biuletynie Branżowym URE - Paliwa gazowe Nr 47 (1241), 31 maja 2019 r.

Podobnie jak w przypadku taryf zatwierdzonych dla tego przedsiębiorstwa na lata 2018 i 2019, również ta nie była dotychczas wprowadzona do stosowania, ponieważ spółka odwołała się od decyzji regulatora, o czym prezes URE informował 12 czerwca 2019 r. (Biuletyn Branżowy URE - Paliwa gazowe nr 52). Tym samym do rozliczeń za usługi przesyłania gazu świadczone na polskim odcinku gazociągu Jamał-Europa stosowana była ostatnia prawomocna taryfa tego przedsiębiorstwa tj. taryfa na 2017 r.

Dzisiaj Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję prezesa URE zatwierdzającą taryfę EuRoPol Gaz na 2020 r. Wyrok jest prawomocny i tym samym taryfa ta wchodzi do stosowania 28 grudnia 2020 r.

W czerwcu 2020 r. prezes URE zatwierdził taryfę EuRoPol Gazu na 2021 r. Również i ta decyzja została przez spółkę zaskarżona i do uprawomocnienia się nie obowiązuje.
Oznacza to, że do czasu rozstrzygnięcia sądowego w tej sprawie, obowiązywać będzie ostatnia prawomocna taryfa, czyli ta na 2020 r.

EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiej części gazociągu tranzytowego Jamał-Europa. Spółka świadczy usługę przesyłową na podstawie koncesji wydanej przez prezesa URE na okres do 31 grudnia 2025 r.

Funkcję operatora na tym gazociągu, na mocy decyzji prezesa URE, pełni Gaz-System, w którego dyspozycji - po wygaśnięciu w maju 2020 r. jednego z dwóch tzw. kontraktów historycznych - pozostaje ponad 90 proc. mocy przesyłowych gazociągu.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jola 29.12.2020r. 09:05
Kilka dni temu przeczytałam na tym serwisie informacyjnym taką wiadomość dotyczącą rezerwacji przez Gazprom ilości... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE