ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zamówienia od firmy chętnych na wolumen przesyłanego gazu z Ukrainy do krajów UE przewyższyły dzisiaj dostępną przepustowość systemu
11.01.2021r. 15:45

Zamówienia od firmy chętnych na wolumen przesyłanego gazu z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej na wirtualnym punkcie połączenia międzysystemowego Ukraina-Polska przewyższyły dzisiaj dostępną przepustowość systemu. Ukraiński operator został zmuszony do ograniczenia zamówień na eksport gazu w ramach tzw. krótkodystansowych umów - czytamy w BiznesAlert.pl.
Ukraiński operator gazociągów przesyłowych zaznacza, że tak wysokie zainteresowanie przesyłem gazu jeszcze raz pokazuje, że posiadanie wirtualnych punktów na wszystkich granicach leży w interesie całego rynku wschodnioeuropejskiego i będzie na nie popyt.

Przy gwarantowanej przepustowości punktu wyjścia na poziomie 12,9 mln m sześc. dziennie, zamówienia na bazie gwarantowanej wyniosły 11,1 mln m sześc., a kolejne 120 tys. m sześc. było zamawianych na platformie aukcyjnej w trybie dobowym.
Jednocześnie zamówienia na usługi krótkodystansowych osiągnęły w wolumen 3 mln m sześc., ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie, spowodowane chłodniejszą pogodą. Operator może zapewnić fizyczny przepływ na poziomie 12,9 mln m sześc. W związku z tym spółka proporcjonalnie ograniczyła wolumeny przewozów krótkodystansowych dla klientów korzystających z usług przesyłowych do około 1,7 mln m sześc.

Operator przypomina również, że usługa krótkodystansowych, zgodnie z kodeksem operatorów, jest uważana za tzw. usługę najbardziej przerywaną, która może być świadczona tylko wtedy, gdy operator posiada tzw. przepustowość techniczną. Jednocześnie taryfa za tę usługę jest najniższa. Jest ona 2-3 razy niższa w porównaniu do zamówienia gwarantowanej przepustowości. - Specyfika usług krótkodystansowych wiąże się z ryzykiem, że klienci mogą nie otrzymać jej w całości. W tym przypadku usługa jest płatna tylko za faktycznie przewieziony wolumen - podaje cytowany przez BiznesAlerty.pl ukraiński operator.
Gas TSO of Ukraine , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jola 12.01.2021r. 08:03
Oby takie sytuacje zdażały się tej zimy jak najczęściej. Wtedy może do Ukraińców dotrze że budowa tego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE