ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE podsumowała trzeci kwartał na rynkach energii elektrycznej i gazu ziemnego
13.01.2021r. 05:44

Zużycia energii elektrycznej i gazu w trzecim kwartale były znacznie niższe niż w tym samym okresie 2019 r., ale złagodzenie środków ograniczających rozprzestrzenianie się Covid-19 sprawiło, że zapotrzebowanie w krajach UE w tym okresie było znacznie bliższe "normalnemu poziomowi" - wynika z opublikowanych we wtorek przez KE sprawozdań o sytuacji na obu rynkach.
Trzeci kwartał 2020 roku przyniósł stopniową zmianę w kierunku bardziej normalnych warunków na europejskich rynkach energii elektrycznej. Złagodzenie ograniczeń w działalności społecznej i gospodarczej pomogło w odzyskaniu popytu na moc i osiągnięciu we wrześniu poziomu sprzed pandemii. Jednak jak podkreśla KE, ożywienie było nierównomierne i podatne na wpływ wynikający z rosnących wskaźników pandemii pod koniec trzeciego kwartału 2020 r., co stanowiło ostrzeżenie, że druga fala pandemii jest nieunikniona. Zużycie energii elektrycznej w UE było w trzecim kwartale 2020 r. o 3 proc. niższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej, co stanowi dużą poprawę w porównaniu z 11 proc. spadkiem w drugim kwartałem 2020 r.

Na strukturę produkcji energii elektrycznej miały wpływ stosunkowo wysokie ceny uprawnień emisji dwutlenku węgla, słaby popyt, wyższy poziom wody i rosnąca produkcja energii słonecznej, co w sumie spowodowało wyparcie konwencjonalnych elektrowni opartych na paliwach kopalnych.

W rezultacie produkcja energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych spadła o 16 proc. rok do roku (-28 TWh), a jej udział na w wytwarzaniu na poziomie 23 proc., spadł poniżej udziału gazu (24 proc.). Produkcja energii elektrycznej z węgla również spadła o 11 proc. rok do roku (-11 TWh), do czego przyczyniły się między innymi rosnące koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Elektrownie gazowe zdołały utrzymać produkcję na niezmienionym poziomie.dzięki dalszej zamianie węgla na gaz.

Natomiast wysoki poziom produkcji z elektrowni wodnych i rosnąca produkcja energii ze źródeł słonecznych spowodowały, że źródła OZE wytworzyły o 21 TWh energii elektrycznej więcej, co stanowi wzrost o 33 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i daje im 37 proc. udział w strukturze wytwarzania w trzecim kwartale.

W sprawozdaniu zwrócono uwagę na rosnący popyt energię elektryczną do ładowania elektrycznych samochodów osobowych. W trzecim kwartale 2020 r. w UE zarejestrowano ponad 273 tys. nowych pojazdów elektrycznych. Była to najwyższa kwartalna liczba w historii i przełożyła się na bardzo wyskoki, bo 10 procentowy udział w rynku takich pojazdów.
Ceny hurtowe energii elektrycznej w trzecim kwartale na całym kontynencie rosły po rekordowo niskim poziomie osiągniętym w kwietniu i maju, gdy popyt na energię elektryczną stopniowo powracał do normalnego poziomu. Jednak rozrzut cen był nadal stosunkowo wysoki nawet we wrześniu, kiedy cena systemu Nord Pool poruszała się w okolicach 16 € / MWh, a Włochy i Grecja odnotowały trzykrotnie wyższe ceny. European Power Benchmark wynosił średnio 34 € / MWh w trzecim kwartale 2020 r., to o 15 proc. mniej niż w tym samym kwartale ubiegłego roku.

Z raportu o rynku gazu ziemnego wynika, że w trzecim kwartale zużycie gazu w UE nieznacznie spadło (o 0,6 proc. r/r) i wyniosło 71 mld metrów sześciennych . Przy spadku produkcji gazu o 29 proc. (ok. 12 mld m proc.), import gazu spadł o 6 proc. (do 77 mld m sześc.), a import LNG o 15 proc..

W trzecim kwartale 2020 r. cena spot gazu ziemnego na TTF podwoiła się i osiągnęła poziom 12 euro/MWh pod koniec września, do czego przyczyniły się anulowanie ładunków LNG, prace konserwacyjne przy niektórych ważnych elementach infrastruktury, np. przy polach gazowych w Norwegii, oraz ogólnie pozytywne nastroje na rynkach surowców energetycznych. Ceny w hubach gazowych w trzecim kwartale 2020 r. były jednak nadal niższe o 19-27 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W trzecim kwartale 2020 r., w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, ceny detaliczne gazu dla gospodarstw domowych i przemysłu spadły odpowiednio o 12 proc. i 6 proc. dla odbiorców średniorocznych, co odzwierciedla spadek hurtowych cen gazu w dwóch poprzednich kwartałach.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE