ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwini potwierdzają, że elektrownia w Ostrołęce będzie kupować gaz przez terminal w Kłajpedzie
25.01.2021r. 06:56

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Elektrownia Ostrołęka C, która będzie napędzana gazem ziemnym, będzie zasilana "błękitnym paliwem" pochodzącym z terminalu LNG Kłajpeda na Litwie. Ta informacja pierwszy raz pojawiła się w Polsce w grudniu 2020 roku. W styczniu 2021 roku dostawy do Polski na potrzeby tego bloku potwierdziła także Litwa - czytamy w BiznesAlert.pl.
Pierwotnie nowy blok w elektrowni w Ostrołęce miał być zasilany węglem, ale projekt został zawieszony z powodu problemów finansowych i środowiskowych. Po przejęciu przez PKN Orlen jednego z inwestorów, Grupy Energa, inwestycję węglową wstrzymano i podjęto decyzję o odejściu od bloku węglowego na gazowy. Jednak dotychczas nie zakończono umowy z dotychczasowym wykonawcą i nie podjęto formalnie decyzji inwestycyjnej. Przez 2020 rok trwała w Polsce dyskusja nad sensem zmiany paliwa węglowego na mniej emisyjny gaz ziemny. Krytycy podjętej decyzji wskazywali, że oznacza to konieczność zakupu gazu z Rosji na potrzeby nowego bloku.

PKN Orlen będzie jednak sprowadzał gaz nie z kierunku wschodniego, a północnego, czyli terminalu LNG w Kłajpedzie. Jarosław Dybowski, dyrektor ds. energetyki w PKN Orlen, powiedział w grudniu 2020 roku podczas sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, że PKN Orlen i Energa planują podłączenie nowego bloku gazowego do gazociągu Polska-Litwa. - Nie planujemy podłączenia nowego bloku gazowego do Gazociągu Jamalskiego, a do GIPL (Gazociąg Polska - Litwa). Mamy już potwierdzenie od Gaz-Systemu (operatora sieci przęsłowej gazu), że jest to technicznie możliwe - powiedział dyrektor Dybowski w Sejmie. Podkreślił, że nowy blok gazowy ma mieć moc ok. 700-750 MW. Czas budowy elektrowni gazowej to 3-4 lata. Dyrektor Departamentu Nadzoru z Ministerstwa Aktywów Państwowych Marcin Izdebski, który zabierał głos po prezesach spółek zaangażowanych w projekt precyzował, że gaz dla Ostrołęki popłynie z terminalu LNG na Litwie z FSRU w Kłajpedzie, a dalej do Polski gazociągami, czyli gazociągiem Polska - Litwa.
Tę informację potwierdził także litewski minister energii Dainius Kreivys na posiedzeniu komisji litewskiego parlamentu. - Według planów elektrownia w Ostrołęce będzie kupować gaz przez terminal w Kłajpedzie. To pozwoli na wykorzystanie jednej trzeciej jego możliwości - powiedział litewski minister.

Terminal LNG na Litwie działający od 2014 roku obniżył udział w rynku rosyjskiego Gazpromu na Litwie i Finlandii. Rosyjski Gazprom utracił w 2020 roku jedną trzecią udziału w fińskim rynku gazu po tym jak gaz z tego terminalu dociera także na fiński rynek. Przepustowość tego obiektu wynosi 4 mld m sześc. gazu rocznie. Gaz za pośrednictwem nowego gazociągu Polska -Litwa będzie dostarczać PGNiG, za pośrednictwem zakontraktowanych dostaw LNG do litewskiego terminalu. W grudniu PKN Orlen podpisał umowy z PGNiG na współpracę przy budowie 750-megawatowej elektrowni gazowej do końca 2024 roku. PGNiG obejmie 49 procent udziałów w projekcie. PKN Orlen wydłużył wówczas umowę z PGNiG do 2027 roku, dotyczącą dostaw gazu zimnego dla tegoż koncernu - czytamy w BiznesAlert,pl
Reuters , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jola 26.01.2021r. 19:46
Litewski operator ma prostą taryfę 1,5 euro za 1000m3. Za przesył zarobi więc 1,5 mln euro rocznie, drugie tyle za... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE