ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XII Konferencja "Gaz w Energetyce - Realizacja i Eksploatacja Bloków Gazowych i Gazowo-Parowych"

Kiedy: 19 - 20 maj 2021
Miejsce: Bydgoszcz, on-line (formuła hybrydowa)
Organizator: Wydawnictwo "Nowa Energia"
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 30 maj 2021 - 2 czerwiec 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG kupuje aktywa norweskiej firmy wydobywczej Ineos E&P Norge AS
25.03.2021r. 13:15

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
PGNIG Upstream Norway zawarł warunkową umowę zakupu aktywów norweskiej firmy wydobywczej Ineos E&P Norge AS (IEPN) od Grupy Ineos - poinformował PGNiG w komunikacie. Cena umowna nabycia wynosi 615 mln USD.
Ineos E&P Norge AS ma udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym obejmujących m.in. trzy złoża produkcyjne: Alve, Marulk, Ormen Lange oraz terminal gazowy Nyhamna.

Szacowana wielkość zasobów węglowodorów wynikająca z posiadanych przez tę spółkę udziałów w koncesjach wynosi ok. 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (na dzień 1 stycznia 2021 r.), z czego ponad 94 proc. stanowią zasoby gazu ziemnego.

Szacowany średni poziom wydobycia gazu ziemnego przez PGNiG w Norwegii może w wyniku transakcji wzrosnąć o ok. 1,5 mld m sześc. rocznie w najbliższych 5 latach.

Dodatkowo, PGNiG UN przejmie portfel koncesji poszukiwawczych, w ramach którego IEPN pełni rolę operatora na sześciu koncesjach.

Cena umowna nabycia wynosi 615 mln dolarów przy efektywnej dacie transakcji przypadającej na dzień 1 stycznia 2021 r. Ostateczna cena nabycia zostanie pomniejszona o dochody uzyskane przez IEPN w okresie od daty efektywnej transakcji, tj. od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia przejęcia kontroli operacyjnej przez PGNiG UN nad IEPN.
Warunkiem zawieszającym umowy jest uzyskanie zgód korporacyjnych w ramach grupy PGNiG, a warunkiem przejęcia kontroli jest uzyskanie zgód administracyjnych w Norwegii.

PGNiG podał, że zakup IEPN jest zgodny ze strategią grupy kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 r. w zakresie zwiększania bazy udokumentowanych zasobów i poziomu wydobycia węglowodorów.

W efekcie nabycia IEPN poziom produkcji gazu przez PGNiG UN w Norwegii może osiągnąć szczytowy poziom 4 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie w 2027 roku.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE