ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
XII Konferencja "Gaz w Energetyce - Realizacja i Eksploatacja Bloków Gazowych i Gazowo-Parowych"

Kiedy: 19 - 20 maj 2021
Miejsce: Bydgoszcz, on-line (formuła hybrydowa)
Organizator: Wydawnictwo "Nowa Energia"
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 30 maj 2021 - 2 czerwiec 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG: Dzięki akwizycji INEOS wydobycie gazu w Norwegii osiągnie 2,5 mld m sześc. rocznie
26.03.2021r. 06:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Dzięki akwizycji norweskiej firmy INEOS, własne wydobycie gazu na norweskich koncesjach przez PGNiG wzrośnie do 2,5 mld m sześc. rocznie - poinformował prezes spółki Paweł Majewski. Jak dodał, to krok do zapełnienia Baltic Pipe gazem z własnej produkcji.
"To potężna akwizycja, dająca od razu wzrost wydobycia gazu o 1,5 mld m sześc. rocznie" - mówił Majewski w czasie prezentacji wyników PGNiG za 2020 r. O transakcji spółka poinformowała nieco wcześniej w czwartek.

Warunkami transakcji w wysokości 615 mln dol. - pomniejszonych o dochody INEOS od 1 stycznia do przejęcia kontroli przez PGNiG - jest uzyskanie zgód administracyjnych w Norwegii i korporacyjnych w polskim koncernie. To zabezpieczenie w dużym stopniu zapełnienia Baltic Pipe własną produkcją, co jest celem strategicznym spółki - podkreślił prezes PGNiG.

INEOS ma m. in. koncesje na trzech złożach produkcyjnych Alve, Marulk, Ormen Lange oraz terminal gazowy Nyhamna. Ormen Lange to drugie co do wielkości - po Trollu - produkujące złoże na szelfie norweskim. INEOS ma 14 proc. w tym złożu i perspektywy produkcji do 2045 r. - podkreślił Majewski.
Według szacunków PGNiG, dzięki przejęciu INEOS, poziom wydobycia gazu w Norwegii może osiągnąć szczytowy poziom 4 mld m sześc. w 2027 r.
Szacowana wielkość zasobów węglowodorów wynikająca z posiadanych przez INEOS udziałów w koncesjach wynosi ok. 117 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego ponad 94 proc. to zasoby gazu ziemnego.

Branża PALIWA w portalu CIRE

Warto sprawdzić
TOP3 newsów, to się teraz czyta
  1. PGE chce zbudować energetycznego operatora telekomunikacyjnego. Telekom ma powstać na częstotliwości 450 MHz, z wykorzystaniem technologii LTE.
  2. Port Gdynia: terminal dla offshore gotowy przed końcem 2024
  3. Saudi Aramco ma największe szanse na przejęcie większości aktywów Grupy Lotos.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE