ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gaz-System opracował Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju systemu przesyłowego na lata 2022 - 2031
13.04.2021r. 07:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
31 marca Gaz-System przekazał do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki projekt Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju (KDPR) systemu przesyłowego na lata 2022 - 2031. Konsultacje rynkowe tego dokumentu rozpoczną się 12 kwietnia br.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Jola 09.04.2021r. 13:00
Czytając między wierszami. Pomysł że Jamał będzie włączony do krajowego systemu przesyłu od 2026 nie oznacza końca tranzytu. Tylko że od 2026 ( dopiero) ilość gazu która dotrze do Polski poprzez Świnoujście i Baltic Pipe będzie na tyle duża że pozwoli dołożyć w Lwówku do Jamału to co po drodze podbierzemy tak aby bilansowało się wejście z wyjściem. Bardzo rozsądne założenie że to będzie 2026 a nie wcześniej.
Plan nie daje odpowiedzi skąd wsiąść niezbędne już za dwa lata pojemności magazynów aby pokryć zapotrzebowanie szczytowe w zimie. W innych wypowiedziach prezes Stępień mówi o tym że według szacunków niezbędne jest ok 5mldm3 pojemności magazynów i ma rację. PMG Domasławek ( gaz systemu) to pieśń przyszłości i będzie gotowy dopiero za wiele lat. Magazyny na Ukrainie mogą być mało dostępne .Czy prezes URE ma dostateczną władzę aby wymusić na PGNiG pilne przeznaczenie kilku czy kilkunastu kopalń na magazyny? Nie mam pojęcia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Darek 10.04.2021r. 10:45
Nie jestem jasnowidzem, ale jeżeli mamy problem przewidzieć na 100% jaka będzie pogoda w dniu jutrzejszym (patrz prognozy pogody w mediach), to na płaszczyźnie energetyki, która szczególnie na naszym europejskim i polskim podwórku idzie pod rękę z polityką ww. okres czasu jest tak odległy, że wszystko się może zdarzyć i piszę to z pełną świadomością. Zacznijmy może od samych planów rozwoju ogłaszanych nie tylko przez operatora gazociągów. Ile to już razy dana strategia była zmieniana w trakcie jej obowiązywania? Ja osobiście nie jestem w stanie tego zliczyć. Podobnie może być tutaj (dziesięcioletni plan rozwoju systemu przesyłowego), chociaż sama koncepcja z "zaprzegnięciem" Jamału w ramach ww. koncepcji, jest bardziej niż słuszna to zweryfikuje ją czas i... niestety politka. A jeżeli już przy polityce jesteśmy, to przypuszczam, że nie jestem osamotniony w swoim podejściu i wyczekuję jak kania dżdżu takich ludzi na stołkach w Warszawie, którzy zamiast małostkowości i własnych kompleksów, będą charakteryzowali się zwyczajną inteligencją i potrafili kierować się w swoim życiu logiką, w wyniku której z Rosją, która jest naszym sąsiadem, w końcu unormują stosunki sąsiedzki ale tym bardziej gospodarcze, w wyniku których Jamałem nadal będzie płynął gaz a my na tym będzie robili pieniądze bez oglądania się i "umierania" za innych, kosztem własnych interesów. I obyśmy jak najszybciej dożyli tych czasów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jola 11.04.2021r. 06:19
Gaz rosyjski jest zły bo pochodzi z ziemi która piła polską krew pod Smoleńskiem. To oczywistość. Dlatego pełnomocnikiem d/s strategicznej struktury energetycznej został Piotr Naimski ( z kręgu Macierewicza) który ma bardzo wyraziste poglądy na temat Rosji. Gaz system to jego zabawka. Może tu wszystko.
Zastanawiam się jak wyglądają dyskusje na radzie ministrów. Pewnie Naimski zapewnia że cała infrastruktura Baltic Pipe już jest prawie gotowa. Premier pyta czy potrzebny jakiś plan B na wypadek opóźnień. I przyjmują zarządzenie o stopniach zasilania które pozwala wyłączyć prawie cały pobór gazu.
Na taką przyszłość w 2023 trzeba się nastawić serio. Zbudować sobie kominki w domach , drewna nakupić, chrustu w lesie nazbierać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 20.04.2021r. 07:54
Kolega ma słabą pamięć. Więc przypomnę. Rok 2011 taryfa PGNiG W-5 cena gazu 1,1152 zł/m3. Taryfa dziś 8,526 gr/kWh. mam na tym skończyć wykład czy trzeba przeliczyć. Podsumowując nie ma niczego lepszego niż konkurencja. Dla firm wygląda to jeszcze lepiej nie mówiąc o tym co działo się w 2020 roku gdzie ceny gazu były znikome.
PS
Przed pisaniem polecam jednak analizę informacji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Miodek 13.04.2021r. 11:29
Jolu, a może "wziąć" niezbędne już za dwa lata pojemności ..?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE