ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gaz-System opracował Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju systemu przesyłowego na lata 2022 - 2031
13.04.2021r. 07:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
31 marca Gaz-System przekazał do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki projekt Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju (KDPR) systemu przesyłowego na lata 2022 - 2031. Konsultacje rynkowe tego dokumentu rozpoczną się 12 kwietnia br.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Jola 10.04.2021r. 08:22
Ten plan zostanie sfinansowany z środków własnych gaz systemu. Łącznie z tym co teraz jest wykonywane będzie kosztował ponad 20mld zł ( cyfra z niedawnego wywiadu P. Naimskiego). Gaz system czerpie dochody z opłaty przesyłowej. Ta nie rosła od czasu budowy gazoportu. Musi wzrosnąć , im szybciej tym łagodniejszy będzie ten wzrost. W cenie końcowej gazu to nie jest duży udział między 1 a 2 procent. Nawet dwukrotny wzrost taryfy nie będzie taki straszny. Ale chyba z powodów politycznych decyzja ta jest odwlekana. W styczniu 2024 nastąpi uwolnienie całkowite cen gazu. Na pewno gaz system to wykorzysta i podniesie taryfy. Jak pisałam samo w sobie nie jest to nic strasznego. Ale jeżeli do tego dojdą inne podwyżki taryf sprzedawców gazu i będziemy mieć droższy gaz z importu to w sumie może to być dla końcowego odbiorcy duża podwyżka. Jedynym wyjściem byłaby konkurencja na rynku gazu. Niestety rząd broni monopolistycznej pozycji PGNiG jak niepodległości. Będzie drogo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Matematyk 11.04.2021r. 10:02
Nie 20 a 30 mld PLN bo zawsze jest drożej a dojdą inne inwestycje w przesył plus ceny prac i stali znacznie rosną (CO2!). Po podzieleniu tylko przez 15 mld m3 daje 2 PLN do spłaty. Rozdzielenie tego na 10 lat spłaty i oprocentowanie realne daje do każdego metra sześciennego przynajmniej 27-32 groszy dodatkowo. To nie 2-3 % ale znacznie więcej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: RON 11.04.2021r. 18:44
A były takie czasy w historii Polski, w których co miesiąc przychodził pan z księgą, ołówkiem kopiowym za uchem i latarką i zostawiał rachunek opiewający na ilość m3 x 90 gr. I jakoś się żyło bez spółek, spółek -córek i spółek wnuczek. Każda z zarządem i radą nadzorczą, niestety.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE