ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozporządzenie: Wzrośnie grupa odbiorców gazu, którym można ograniczyć dostawy
09.04.2021r. 14:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
W sobotę, 10 kwietnia br. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ws. sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu. Grupa odbiorców, którym można ograniczyć w razie potrzeby dostawy gazu będzie większa, tylko zdefiniowani "odbiorcy chronieni" nie będą im podlegać.
Nowe rozporządzenie Rady Ministrów wprowadza notyfikowaną w KE polską definicję "odbiorcy chronionego" i poszerza grupę odbiorców, którym w razie potrzeby dostawy gazu mogą być ograniczone. Praktycznie będą to wszyscy poza chronionymi.

Regulacja zwiększa efektywność mechanizmu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego, pozwalając na szybką i efektywną reakcję na zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw do odbiorców chronionych - podkreśla resort klimatu i środowiska.

Jak podano w uzasadnieniu, dotychczasowe przepisy są nieefektywne, ponieważ pozwalają na znikome ograniczenie zużycia gazu przez mała liczbę największych odbiorców. W konsekwencji ograniczenia te nie pozwalają na zapewnienie bezpiecznych dostaw gazu ziemnego do odbiorców chronionych m.in. gospodarstw domowych. Objęcie możliwością ograniczeń szerszej grupy ma poprawić efektywność systemu.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, ograniczeniami nie będą obejmowani odbiorcy gazu w gospodarstwach domowych; przedsiębiorcy, których moc umowna przyłącza nie przekracza 710 kWh/h; oraz szereg wymienionych innych odbiorców. Są to: podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz jednostki współpracujące z tym systemem, szkoły, przedszkola, organy administracji publicznej i urzędy je obsługujące, podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, podmioty odpowiedzialne za gospodarowanie odpadami.
Ograniczeniom nie będą też podlegać odbiorcy zajmujący się wytwarzaniem lub zaopatrywaniem w ciepło wszystkich typów odbiorców chronionych.

Dodatkowo specjalnym regułom podlegać mają elektrownie gazowe, które mają mieć zapewnione dostawy na poziomie koniecznym do dostarczenia mocy wymaganej przez operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej.

Jak zwrócił uwagę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, rozporządzenie określa, ile czasu może trwać dane ograniczenie. Tym samym, odbiorcy nie zostaną nim zaskoczeni i będą w stanie zaplanować oraz przygotować się do ograniczeń - podkreślił.

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jola 09.04.2021r. 14:37
11 stopień zasilania - zerowy pobór dla odbiorców niechronionych
12 stopień zasilania - zerowy pobór również dla odbiorców chronionych ( z pewnymi wyjątkami)

Tych stopni nie było wcześniej.Kończyło się na 10 stopniu ograniczającym pobór niechronionym odbiorcom do minimum zapewniającego bezpieczeństwo urządzeń.

Mimo zapewnień ministra Kurtyki że to ma nas lepiej chronić czuję się nieswojo.
Tak jakby rząd szykował się na jakiś gigantyczny kryzys gazowy albo wojnę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE