ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy: Organizacja ekologiczna składa pozew przeciwko dalszej budowie Nord Stream 2
14.04.2021r. 11:45

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła pozew przeciwko dalszej budowie gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2, aby zapobiec jego ukończeniu - poinformował tygodnik "Spiegel". Minister obrony zapowiedziała, że wykorzystanie rurociągu może zależeć "od zachowania Rosji".
Skarga do sądu administracyjnego w Hamburgu, skierowana jest przeciwko zezwoleniu na prace budowlane przez właściwy urząd federalny ds. nawigacji morskiej i hydrografii (BSH) - poinformowała DUH. Według DUH przy budowie rurociągu ignorowane są argumenty dotyczące klimatu i środowiska.

BSH odrzuciło w połowie stycznia sprzeciw DUH i Niemieckiego Związku Ochrony Przyrody i Różnorodności Biologicznej (NABU) wobec pozwolenia na budowę. Wówczas urząd zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie budowy Nord Stream 2 na wodach niemieckich.

Z powodu sprzeciwu pozwolenie zostało zawieszone. Pozew sądowy mógłby teraz ponownie unieważnić pozwolenie. Bez tego zezwolenia nie można kłaść rur na wodach niemieckich do końca maja. Projekt NS2 jest obecnie realizowany na wodach duńskich.

Nord Stream 2 od lat jest jednym z głównych punktów spornych w relacjach niemiecko-amerykańskich. USA obawiają się, że Europa stanie się zbyt zależna od rosyjskiego gazu i chcą powstrzymać projekt sankcjami. Zwolennicy gazociągu twierdzą, że Amerykanie szukają jedynie lepszych możliwości zbytu dla swojego gazu w Europie.

W sporze o gazociąg niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zasygnalizowała jednak ustępstwo wobec USA. Po spotkaniu ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem minister okazała się otwarta na moratorium na budowę prawie ukończonego rurociągu.
"To jest pytanie, które można sobie zadać" - powiedziała. W przypadku ukończenia rurociągu między Rosją a Niemcami przez Morze Bałtyckie Kramp-Karrenbauer opowiedziała się za uwarunkowaniem transportu gazu. Trzeba go "uzależnić także (...) od zachowania Rosji" - stwierdziła.

Rząd Stanów Zjednoczonych wyraził swój sprzeciw wobec projektu rurociągu, "Nie pozwolimy jednak, aby ta kwestia przeszkodziła nam w utrzymaniu wspaniałych relacji, jakie mamy z Niemcami" - stwierdził Austin.

Nord Stream 2 będzie transportował z Rosji do Niemiec 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Jak podała na początku kwietnia spółka projektowa, 95 procent rurociągu zostało już ułożone.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE