ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: Podmorski odcinek Baltic Pipe w tym roku, jeśli pozwoli pogoda
15.04.2021r. 13:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Jeśli nie będzie przeszkód pogodowych, podmorski odcinek gazociągu Baltic Pipe może być ukończony w tym roku - powiedział w czwartek w Senacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Poinformował, że 5 maja br. z portu w Rotterdamie wypłynie statek, który zacznie układać rury na dnie Bałtyku.
"5 maja br, z portu w Rotterdamie wypłynie na Bałtyk statek, który będzie układał morski odcinek tej magistrali przesyłowej. Przewidujemy, że ten odcinek - jeśli nie będzie przeszkód pogodowych - pod koniec roku, późną jesienią, z początkiem grudnia, może być ukończony już w tym roku" - powiedział Naimski.

Zauważył, że morski odcinek to tylko jeden z elementów magistrali. "Te inwestycje, czyli budowa tłoczni, budowa gazociągów na terenie Polski, na terenie Danii, budowa gazociągów na morzu Północnym - wszystko to jest zgodnie z planem i harmonogramem realizowane. Nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o koniec tej inwestycji i oddanie Baltic Pipe do użytku" - zapewnił.
Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Ma zacząć działać 1 października 2022r.

Czytaj również:
Czy znasz to narzędzie?

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jola 19.04.2021r. 08:38
Trzech prezesów PGNiG od początku dobrej zmiany. Dlaczego? Nie widzę powodów merytorycznych. Może przyczyną zmian na stanowiskach jest to że potrafią zagwarantować norweskiego gazu od 2023 do zapełnienia Baltic Pipe??? Może takie główne zadanie stawia im rząd i potem z tego rozlicza????
To była by wielka plama wizerunkowa na całym tym planie gazowym, budowa gazociągu Balitc Pipe za ciężkie miliardy i wykorzystanie go (początkowo) może maksymalnie w 20%.
Bez tych 10mld norweskiego gazu nijak nie ma szansy na zaspokojenie krajowego zużycia nawet jeżeli rozbudowa gazoportu w Świnoujściu pójdzie ekspresowo i będziemy mieli w 2023 dwa razy tyle LNG co dziś.

Dziwne że o tym wszystkim prawie się o tym nie mówi. Sama się wahałam czy nie piszę bzdur takim postem i tylko się ośmieszę. Bo co ja tam wiem. Jeżeli państwo coś wiecie konkretnego na temat dostaw norweskich piszcie śmiało. Lepiej wyjść na głupolkę niż zbierać chrust w lesie i montować piecyki typu koza w każdym pokoju.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE