ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mozambik: Francuski koncern Total zawiesił budowę terminala gazowego
26.04.2021r. 13:23

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Francuski koncern petrochemiczny Total potwierdził, że zawiesza budowę terminala skraplania gazu (LNG) w Mozambiku po atakach dżihadystów z ugrupowania Al-Szabab - poinformował w poniedziałek prezes Krajowego Instytutu Petrochemicznego Mozambiku Carols Zacarias.
Total wstrzymał prace w Mozambiku 27 marca. W poniedziałek potwierdził, że projekt został zawieszony do odwołania, a z terenu budowy wycofano wszystkich pracowników koncernu.

Firma wznowi budowę jednego ze swych największych projektów na świecie, wartego 20 mld dolarów, gdy prace nad nim będą bezpieczne; władze Mozambiku zapewniają, że starają się zagwarantować "normalne warunki bezpieczeństwa" - oznajmił Zacarias.

Dżihadyści z grupy Al-Szabab, zwanej też Ansar al-Sunna, przypuścili pod koniec marca atak na miasto Palma Pedro da Silva, położone 10 km od budowy terminala; zginęło wówczas kilkadziesiąt osób. Na początku kwietnia to samo ugrupowanie zaatakowało w tym mieście hotel Amarula, w którym mieszkali m.in. przedstawiciele firm inwestujących w wydobycie gazu ziemnego w Mozambiku. Wkrótce potem odnaleziono zbiorowy grób, w którym zakopane były pozbawione głów ciała 12 cudzoziemców.

Zawieszając budowę projektu gazowego Total powołał się na klauzulę prawną o sile wyższej, która oznacza, że firma nie może zrealizować kontraktu ze względu na czynniki zewnętrzne, jak na przykład poważne zagrożenia czy katastrofy. Odwołanie się do tej formuły prawnej pozwala na zawieszenie współpracy z podwykonawcami, a także wstrzymanie spłaty wartego 14,9 mld USD kredytu, jaki koncern zaciągnął w lipcu 2020 roku na sfinansowanie budowy.
Francuscy eksperci ocenili, że Total nie wycofa się całkowicie z budowy obiektów gazowych w Mozambiku, ponieważ na północy kraju jest co najmniej tyle samo gazu co w Nigerii, a zbadano tylko bardzo niewielką część jego wybrzeża. Jak podaje Reuters wydobycie gazu na wielką skalę mogłoby z Mozambiku uczynić jednego z największych na świecie eksporterów LNG, zdolnego rywalizować z takimi producentami jak USA, Katar czy Rosja.

Eksploatację tych złóż, prócz francuskiego koncernu, rozpoczął m.in. Exxon Mobile. Total zakładał, że jego terminal LNG będzie oddany do użytku w 2024 roku.

Od końca 2019 roku w prowincji Cabo Delgado dochodzi do regularnych ataków bojówek dżihadystycznych na przedstawicieli władz Mozambiku oraz na ludność chrześcijańską. Organizacje praw człowieka i pracujący w tym afrykańskim kraju misjonarze twierdzą, że islamiści wypędzili już z domów tysiące osób.

Branża PALIWA w portalu CIRE

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: PS 26.04.2021r. 16:16
Ataki dzihadistów były w północnym Mozambiku już przynajmniej od roku ale dalej od budowy (200 km). Głupotą było kwaterowanie kogokolwiek na lądzie. Na rynku jest pełno wolnych statków wycieczkowych są też "flotele" czyli statki do kwaterowania ludzi na morzu. Jak ktoś robi inwestycję za 20 mld dolarów a oszczędza na bezpieczeństwie to tak wyszło.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE