ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gaz-System i litewski operator gazociągów planują połączyć swoje systemy przesyłowe
27.04.2021r. 11:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy - Gaz-System oraz AB Amber Grid - zamierzają zawrzeć porozumienie międzyoperatorskie dotyczące połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy - poinformował Gaz-System we wtorek.
"Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz AB Amber Grid zamierzają zawrzeć porozumienie międzyoperatorskie dotyczące połączenia międzysystemowego SANTAKA, które połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy po wybudowaniu nowego transgranicznego gazociągu" - podano w komunikacie polskiego operatora.

Po zakończeniu konsultacji rynkowych Gaz-System oraz AB Amber Grid przeanalizują zebrane uwagi i jeśli będzie to konieczne dokonają zmian w treści umowy dotyczącej połączenia międzysystemowego.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jola 27.04.2021r. 23:25
Litwa jest już prawie gotowa ( zostało im 10 km do wyspawania) z ze swoją częścią gazociągu GIPL, stacja pomiarowo redukcyjna w Santaku jest gotowa w 75%. Do końca roku będą gotowi.
Po naszej stronie jest gorzej. Prawdopobnie dopiero na koniec 2022 wyrobimy się.
Połączenie to nie jest jednolite: do Santaku max ciś.rob wynosi 8.4 MPa potem redukcja na 5.4 MPa ( bo tyle wynosi max. ciśnienie w litewskim systemie przesyłu). Powoduje to asymetrię w możliwych do przesyłu ilości gazu ( my im prawie dwa razy więcej możemy niż oni nam).
Lada dzień będzie aukcja długoterminowa na przepustowość terminalu w Kłajpedzie. Przypuszczalnie PGNiG weźmie udział i zarezerwuje większość.
Litwa jest bardzo interesująca także ze względu na możliwość przesyłu gazu ze olbrzymiego PMG na Łotwie ( 2,2 mld pojemności) w tym roku Litwini rozpoczęli modernizację połączenia z tym magazynem która pozwoli przesyłać dwukrotnie więcej gazu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE