ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gaz-System i litewski operator gazociągów planują połączyć swoje systemy przesyłowe
27.04.2021r. 11:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy - Gaz-System oraz AB Amber Grid - zamierzają zawrzeć porozumienie międzyoperatorskie dotyczące połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy - poinformował Gaz-System we wtorek.
"Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz AB Amber Grid zamierzają zawrzeć porozumienie międzyoperatorskie dotyczące połączenia międzysystemowego SANTAKA, które połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy po wybudowaniu nowego transgranicznego gazociągu" - podano w komunikacie polskiego operatora.

Po zakończeniu konsultacji rynkowych Gaz-System oraz AB Amber Grid przeanalizują zebrane uwagi i jeśli będzie to konieczne dokonają zmian w treści umowy dotyczącej połączenia międzysystemowego.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jola 29.04.2021r. 07:20
Ciekawa jest kwestia taryf przesyłowych. Litwa od 2020 stosuje różne taryfy w zależności od punktu wejścia do systemu, wejście poprzez terminal w Kłajpedzie jest 3 krotnie tańsze niż poprzez połączenia z Białorusią czy Łotwą. Na stronie Amber Grid jest zestawienie taryf przesyłowych wiele lat do tyłu i widać skokową zmianę od 2020, nie wiem co zdecydowało o tak dużej zmianie czy chęć wspomożenia terminalu w Kłajpedzie czy wojenka z Gazpromem ( Litwini też mieli sprawę przed sądem arbitrażowym w Sztokholmie o ceny gazu i przegrali w odróżnieniu od nas). Nie wiadomo jak podejdą do kwestii taryfy na punkcie wejścia z Polską. Jeżeli utrzymają układ z tanim wejściem w Kłajpedzie - to koszty taryfowe przesyłu będą asymetryczne. Wysyłka gazu z Polski na Litwę będzie o 60% droższa niż w drugą stronę. Nie widzę powodu aby Litwini chcieli to zmienić. Więc ruch gazem na GIPL będzie raczej jednostronny ( koło 2mld w naszą stronę).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE