ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska Spółka Gazownictwa: w kontekście transformacji energetycznej potrzebne są środki zewnętrzne na rozbudowę i modernizację sieci gazowej
30.04.2021r. 08:15

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
"Potrzebujemy dużych inwestycji, żeby ten "zestaw naczyń połączonych" mógł dobrze funkcjonować i żebyśmy mogli zwiększać wolumen gazu dystrybuowanego sieciami Polskiej Spółki Gazownictwa. Tłumaczymy decydentom że te środki muszą się znaleźć." mówił podczas konferencji EuroPOWER & OZE POWER Jakub Kowalski, członek Zarządu PSG ds. operacyjnych.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Klient to nie jest zło koniecz 30.04.2021r. 15:08
Środki PSG winno szukać u siebie.
Jak dobrze poszukać to się znajdą będzie dobrze.
Szanowni klienci są jeszcze inne
firmy dystrybucyjne, które nie mają takich problemów
Tam klient to nasz Pan.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pingpong 30.04.2021r. 22:03
Pora spojrzeć jak wydatkowano środki na rozbudowę sieci. Kiedyś dokonywano analizy ekonomicznej przyłączenia. Teraz wyznacznikiem jest tylko ilość zgazyfikowanych gmin, bez względu na przychody z tytułu przyłączenia odbiorców. Wybudowano kilometry sieci, do której jest przyłączonych kilku odbiorców o znikomym poborze. Należy spojrzeć ile pieniędzy przeznaczono na zakup dóbr materialnych, chociażby w postaci środków transportu, w tym aut osobowych. Zdarzają się Gazownie, gdzie więcej jest środków transportu i sprzętu zmechanizowanego niż zatrudnionych pracowników. Stąd potrzeba pozyskania źródeł finansowania na podstawową działalność jaką jest dystrybucja gazu sprawną i wydolną siecią.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgoda 01.05.2021r. 12:10
Na odbiór przyjeżdza 5 samochodów w każym
specjalista PSG.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jola 01.05.2021r. 07:13
Nie ma alternatywy dla PSG. Ten monopol był budowany przez lata i nie ma szansy aby go zmienić z roku na rok. Poza PSG istnieją nieliczne firmy które zajmują się dystrybucją na obszarze poniżej 1% kraju, liczba klientów znikoma.
Nic się nie zmieni w związku z tym boomem na gaz.Bo to krótkotrwała historia bez przyszłości. Teraz trzeba szybko wyłożyć duże pieniądze na budowę sieci. A od 2050 gaz też będzie zły i trzeba coś innego. Jaki bank sfinansuje interes bez przyszłości?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obecny system PSG się nie spra 30.04.2021r. 20:09
Zamiast PSG w Tarnowie-powinno
utworzyć 6 Spółek Dystrybucyjnych.
N.p. :
1. Mazowiecka Spółka Dystybucyna,
2. Dolośląska Spólka Dystrybucyjna
3. Pomorska Spółka Dystrybucyjna
4. Ślązka Spółka Dystrybucyjna
5. Pomorska Spółka Dystrybucyjna
6. Wielkopolska Spółka
Dystrybucyjna
7. Podkarpacka Spółka
Dystrybucyjna
Dystrybucja będzie bliżej odbiorcy
gazu i lepiej będzie znała sieć gazową, gospodarzła na terenie

Koszty biurokracji ulegną obniżeniu będzie więcej pieniędzy
na budowę sieci gazowej i przyłączy gazu.
Obecny system PSG się nie
sprawdził - pieniądze są tracone
na biurokracje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: EL-dywersyfikacja 01.05.2021r. 10:08
Kierunek na modernizację - b. racjonalny. Dobrze, że PGNiG milczy nt biometanu wtłaczanego do sieci, bo najwyraźniej nikt nie policzył w 2021 r. kosztów pozyskania biometanu (94% CH4) z "surowego" biogazu (ok. 60% CH4. Próby przerzucenia kosztów inwestycji uszlachetniania biogazu na biogazownie rolnicze i inne muszą spalić na panewce, ze względów ekonomicznych. Taka próba była podejmowana już w 2011 r. i skończyła się fiaskiem (PSG oferowały zakup czystego biometanu od producentów biogazu, ale bez zaoferowania udziału w inwestycjach niezbędnych dla uszlachetnienia).
Warto przeanalizować doświadczenia niemieckie i skandynawskie.

Natomiast - po analizie jw. wniosek nasunie się sam: warto wspierać inwestycje w sieć lokalnych małych i średnich biogazowni rolniczych oraz dystrybutorów mieszanki podczyszczonego biogazu (ok. 70-75%)z gazem ziemnym. Polecam uwadze doświadczenia rejsowych i miejskich autobusów w rejonie Goeteborga. Edward Licznerski, b.przewodniczacy Polskiego Stowarzyszenia Biogazu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jola 03.05.2021r. 06:39
Panie Edwardzie. W temacie biogazu bez zmian. PGNiG nie będzie inwestował w biogazownie. Chcą zarobić na tym a nie wkładać kasę. Wymyślili sobie umowy francyzowe z biogazowniami. Wydatki na program biogazu szacują na 70 mld zł przy produkcji rzędu 10mldm3. Gigantyczne pieniądze, tyle co dwa CPK albo elektrownia atomowa.
Nikt nie ma takich pieniędzy na zbyciu. Potrzebny rządowy program i sowite wsparcie inwestorów unijną kasą którą mamy dostać z racji nowego zielonego ładu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 03.05.2021r. 11:06
To poprawiajcie mnie, bo czas przetłumaczyć liczby z jednej branży na drugą. Zużycie gazu w Polsce mamy od 11 do 38 GW, średnio 26 GW. Zamierzamy 18 GW elektrowni i EC wymienić na gaz, więc przy sprawności 0,6 potrzebne jest nowe 30 GW gazu. Moc zatłaczania/wytłaczania magazynów 5 GW. Więc nie dziwota, że gazownicy co prawda się cieszą na przyrost zapotrzebowania, ale kwękają w zderzeniu z rzeczywistością, czyli dwukrotnym wzrostem zapotrzebowania na moc. W tym kontekście "tanie elektrownie gazowe" to nie wszystko. Zielonym bardzo łatwo przychodzą do głowy pomysły w stylu "paliwo pomostowe" tylko na 20 lat, ale jak widać nie tak działa energetyka. Nie życzę powodzenia w likwidacji węgla, bo ja chcę mieć na emeryturze luksus pod postacią ogrzewanego mieszkania, bez teksańskiego 70-krotnego wzrostu cen na wypadek zimy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jola 04.05.2021r. 08:09
Za dwadzieścia lat zapotrzebowanie na gaz wyglądać będzie następująco:
1) 18mld obecne
2) 25mld przestawienie energetyki zawodowej na gaz
3) 5mld wzrost zapotrzebowania gospodastw domowych do celów grzewczych
RAZEM OKOŁO 50mld

Możliwe dostawy:
1) Balitic Pipe -10mld
2) obydwa gazoporty - 15mld
3) wydobycie krajowe - 5mld
4) biogazownie - 5mld
RAZEM OKOŁO 35 mld

Brakuje 15mld aby domknąć bilans. Widać że bez rosyjskiego gazu nie sposób tego wykonać. Jedyna nadzieja to że coś w Rosji się zmieni. Skończy się epoka Putina. Nastąpi demokratyczna zmiana i będziemy od nich kupować gaz.
Jak to się nie stanie, cały ten plan z gazem jako paliwem przejściowym jest niewykonalny.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE