ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4u



SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes URE zatwierdził trzy projekty przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych Polska-Niemcy oraz Polska-Czechy
03.05.2021r. 22:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Prezes URE rozpatrzył wnioski Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System i 29.04. zatwierdził propozycje projektów przepustowości przyrostowych dla dwóch połączeń międzysystemowych Polska-Niemcy (Krajowy System Przesyłowy - Trading Hub Europe i System Gazociągów Tranzytowych - Trading Hub Europe) oraz połączenia Polska-Czechy.
Powiązane poziomy ofert będą dostępne w ramach aukcji zdolności rocznej na okres 15 lat i zostaną udostępnione dla rynku od roku gazowego:

- 2026/2027: dla połączenia Polska (system przesyłowy gazu ziemnego wysokometanowego grupy E) - Niemcy (Trading Hub Europe ,THE) w interkonektorze IP GCP; w wysokości 493 499 kWh/h/y;

- 2027/2028: dla połączenia polskiego odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa Zachodnia z Niemcami (Trading Hub Europe, THE) w internkonektorze Mallnow; w wysokości 22 262 400 kWh/h/y;
- 2028/2029: dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska-Czechy w Cieszynie w wysokości 1 143 000 kWh/h/y.

Zatwierdzenie ww. projektów przepustowości poprzedził proces konsultacji.

Czytaj również:
, URE

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jola 04.05.2021r. 23:23
To są dosyć nowe rzeczy. Chyba drugi rok dopiero taka procedura. Co będzie dalej? Aukcja na której podmioty zainteresowane wykupią przepustowości od 2028 przez 15 lat. Aukcja jest wiążąca, podmiot nie może się wycofać pod groźbą znaczącej kary.
Najciekawsza jest aukcja na przepustowość przyrostową w Mallnow ( Jamał) ze względu na wielkość zgłaszanego zapotrzebowania ( w m3 to koło 20mld). We wniosku jest opis przedsięwzięć technicznych po stronie niemieckiej ( kilka odcinków gazociągów DN 1400, kilka tłoczni) , można z tego wysnuć wniosek że chodzi o zupełne odwrócenie ruchu gazem na Jamale i całkowite zasilanie go ze strony Niemiec.
Łatwo się domyśleć jaki podmiot wnioskował o taką zmianę. To są te brakujące miliardy metrów gazu do domknięcia bilansu gazowego Polski za 20 lat.
Najbardziej prawdopodobne że będzie to gaz rosyjski z Nordstreamów ale może też jakiś inny np. gazoportów w Europie zachodniej.
Przyjmując zobowiązanie wynikające z aukcji PGNiG weźmie na siebie koszty jakie musi ponieść strona niemiecka aby zapewnić tę przepustowość przyrostową. A te będą b.duże. Tyle kombinowania, takie koszta. A wystarczyło poprostu podpisać jakąś kontynuację kontraktu z Rosją i brać te brakujące miliardy wprost od Gazpromu a nie od niemieckiego pośrednika.
Ale to widocznie ze względów politycznych jest niedopuszczalne. Będzie tak jak powiedział kiedyś prezes Woźniak " a brakujące miliardy kupi się w Niemczech " ( tak jakby Niemcy mieli jakiś swój gaz).

I jeszcze jedna refleksja. Ta informacja o zgodzie URE na aukcje. Niby nic nie mówi. Ale jak się w nią wczytać, spróbować zrozumieć o czym mowa to jest bomba. Warto rozczytywać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie




cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE