ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraina: Parlament wzywa Kongres USA do sankcji na wszystkie podmioty budujące NS2
21.05.2021r. 13:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Ukraiński parlament w przegłosowanej w piątek odezwie wezwał Kongres USA do nałożenia sankcji na wszystkie podmioty budujące gazociąg Nord Stream 2, w tym spółkę Nord Stream AG. Realizacja projektu "ostatecznie rozwiąże ręce" Rosji - oceniono.
Rada Najwyższa Ukrainy wzywa Izbę Reprezentantów i Senat Kongresu USA do wykorzystania "wszystkich istniejących instrumentów przewidzianych przez amerykańskie prawo w celu pełnego i nieodwracalnego powstrzymania budowy gazociągu w ramach projektu Nord Stream 2 poprzez zastosowanie blokujących sankcji wobec wszystkich uczestników tego rosyjskiego projektu geopolitycznego, w tym Nord Stream AG" - napisano w odezwie, cytowanej przez agencję Interfax-Ukraina. Apel przyjęto podczas piątkowej sesji 292 głosami.

Departament Stanu powiadomił w raporcie przedłożonym w środę Kongresowi, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu Nord Stream 2. Resort potwierdził, że firma Nord Stream AG i jej szef Matthias Warnig zaangażowani są w działalność podlegającą, zgodnie z amerykańskim prawem, sankcjom. Odstąpienie od nich tłumaczył jednak "względami interesu narodowego" USA.

Ukraińscy deputowani wyrazili zaniepokojenie faktem, że wobec Nord Stream AG nie przewidziano sankcji. Oceniono, że NS2 "to kolejna rosyjska próba wykorzystania energetyki jako instrumentu hybrydowej wojny" oraz że gazociąg "bezpośrednio zagraża energetycznemu bezpieczeństwu zarówno Ukrainy, jak i Europy".

Według deputowanych koncentracja rosyjskich rurociągów w Morzu Bałtyckim może dać Rosji powód do aktywnej ochrony NS2, począwszy od formalnych procedur żeglugi, a następnie bardziej agresywnych zachowań, takich jak blokada statków i wpływ na handel w regionie.
Jedynym długoterminowym mechanizmem zagwarantowania, że Rosja nie wykorzysta NS2 w charakterze broni energetycznej, jest pełna blokada możliwości zakończenia jego budowy i rozpoczęcia eksploatacji - dodano.

"Realizacja Nord Stream 2 ostatecznie rozwiąże ręce Federacji Rosyjskiej i pozwoli kontynuować rosyjską wojenną inwazję na wschodzie Ukrainy" - zaznaczono.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE