ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Oferta produktów rocznych Gaz-System
07.06.2021r. 16:00

Redakcja CIRE
5 czerwca 2021 r. Gaz-System przedstawił ofertę produktów, jakie będą udostępnione w ramach aukcji produktów rocznych na Platformie GSA i RBP. Spółka jako operator krajowego systemu przesyłowego oraz operator polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa Zachodnia (dalej: gazociąg jamalski) zaoferuje przepustowość połączeń międzysystemowych w aukcjach produktów rocznych
Aukcje rozpoczną się 5 lipca 2021 r. o godz. 9.00 (CEST) na dwóch platformach do rezerwacji przepustowości na połączeniach międzysystemowych. Alokacja przepustowości na granicy polsko-niemieckiej w punktach GCP Gaz-System/Ontras i Mallnow będzie odbywać się poprzez platformę RBP. Przepustowość w pozostałych punktach na połączeniach międzysystemowych Gaz-System i Gaz-System ISO będzie oferowana na Platformie GSA.

Uczestnicy rynku będą mogli dokonać rezerwacji istniejącej przepustowości na zasadach ciągłych w produktach rocznych. Dodatkowo w ramach aukcji przepustowości przyrostowych oferta obejmie 15 lat gazowych od planowanej daty udostępnienia tej przepustowości dla uczestników rynku.

Aukcje przeprowadzane będą zgodnie z przepisami Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z 16 marca 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu (CAM NC), które nakazuje, aby operatorzy w punktach na połączeniu z innymi systemami przesyłowymi, oferowali standardowe produkty tzn. przepustowość udostępnianą na okresy roczne, kwartalne, miesięczne, dobowe lub śróddzienne. Kodeks sieci wymaga również od operatorów publikacji oferty produktowej na miesiąc przed terminem aukcji rocznej. Rok gazowy rozpoczyna się 1 października od godz. 06:00 (CEST).

Ze szczegółami dotyczącymi aukcji uczestnicy rynku będą mogli zapoznać się podczas webinarium organizowanym przez Gaz-System, które odbędzie się 9 czerwca 2021 r. o godz. 11:00 - link do formularza rejestracyjnego. W pierwszej części webinarium zostaną przekazane istotne informacje na temat aukcji produktów rocznych oraz aukcji przepustowości przyrostowej, zaś w drugiej części zostanie omówiona metodologia kalkulacji stawek opłat przesyłowych na rok 2022 oraz przedstawiona informacja o poziomie stawek na 2022 r.
Oferta Gaz-System w aukcjach rocznych przepustowości ciągłej w dniu 5 lipca 2021 r. dotyczy następujących punktów łączących krajowy system przesyłowy z sąsiadującymi systemami:

Platforma

Kierunek

Nazwa punktu

Połączenie

Rodzaj produktu

RBP

Punkt wejścia

GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS

DE->PL

powiązany

RBP

Punkt wyjścia

GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS

PL->DE

powiązany

Platforma GSA

Punkt wejścia

Cieszyn

CZ->PL

powiązany

Platforma GSA

Punkt wejścia

GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO

UA->PL

niepowiązany

Platforma GSA

Punkt wejścia

Wysokoje

BY->PL

niepowiązany

Platforma GSA

Punkt wejścia

Tietierowka

BY->PL

niepowiązany

Platforma GSA

Punkt wejścia

Punkt Wzajemnego Połączenia (PWP)

powiązany/niepowiązanyOferta Gaz-System ISO w aukcjach rocznych 5 lipca 2021 r. dotyczy punktów na gazociągu jamalskim:

Platforma

Kierunek

Nazwa punktu

Połączenie

Rodzaj produktu

Platforma GSA

Punkt wejścia

SGT Kondratki

BY->PL

niepowiązany

RBP

Punkt wyjścia

SGT Mallnow

PL->DE

powiązany

RBP

Punkt wejścia

SGT Mallnow

DE->PL

powiązany

Platforma GSA

Punkt wyjścia

SGT Punkt Wzajemnego Połączenia (PWP)

powiązanyPoniżej zaprezentowano informacje w zakresie platform do rezerwacji przepustowości stosowanych przez Gaz-System i Gaz-System ISO w poszczególnych punktach.

(700x452)

Czytaj również:
Gaz-System , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: RON 08.06.2021r. 10:13
Ło matko i córko - znowu produkty. Przecież GAZ-SYSTEM nic nie produkuje tylko świadczy usługi przesyłu. Ktoś kiedyś walnął neologizm zaczerpnięty z angielszczyzny i VIPy i pismaki tego używają. bo chcą niby mądrze mówić. Podobnie słowo "komponent" się u nich zadomowiło. ELEMENT lub CZĘŚĆ i tylko to. Język polski jest piękny.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE