ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: Zmiana trasy Baltic Pipe bardzo mało prawdopodobna
17.06.2021r. 10:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Zmiana trasy rurociągu Baltic Pipe jest bardzo mało prawdopodobna, gazociąg na terenie Danii jest już w dużej mierze zbudowany. Możliwe są środki zaradcze względem zagrożonych gatunków - powiedział w czwartek Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
Naimski, pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o możliwe opóźnienia w realizacji budowy gazociągu Baltic Pipe powiedział, że "termin oddania całej trasy przesyłowej w przyszłym roku w październiku przez nikogo nie został podważony".

Jak podkreślił, podczas budowy odcinka na duńskim terytorium musi być brana pod uwagę decyzja tamtejszej administracji środowiskowej, która wskazała, że budowa gazociągu zagraża bytowaniu lokalnie występujących gatunków myszy i nietoperzy.

Rozmowy ws. Baltic Pipe - według Naimskiego - prowadzone są obecnie na wielu szczeblach - zarówno na poziomie międzynarodowym przez premierów, jak i na poziomie czysto technicznym. "Wszystko sprowadza się do tego, że wypracowuje się w tej chwili sposób realizacji tych zaleceń" - powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Jak podkreślił "zmiana trasy rurociągu Baltic Pipe jest bardzo mało prawdopodobna, gazociąg na terenie Danii jest już w dużej mierze zbudowany". Według Naimskiego "możliwe są środki zaradcze względem zagrożonych gatunków".
Baltic Pipe ma transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

W czerwcu duński operator systemu przesyłowego Energinet informował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd. Decyzja ta oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków zwierząt. Chodzi o niektóre gatunki myszy i nietoperzy występujące na obszarze lądowej części planowanego gazociągu, który ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE