ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Laboratorium PGNiG pomaga poprawiać efektywność energetyczną i tworzyć gospodarkę wodorową
12.07.2021r. 10:00

www.cire.pl
Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG rozpoczęło akcję promowania wzorcowania przyrządów pomiarowych. Z usługi mogą skorzystać wszystkie firmy, które w swojej działalności posługują się urządzeniami pomiarowymi.


Gazomierze, amperomierze, woltomierze, termometry przemysłowe, przepływomierze i wiele innych przyrządów, w tym także monitorujące jakość powietrza np. pod kątem zanieczyszczenia smogowego. Wszystkie powinny być wzorcowane, by spełniać odpowiednie wymagania - oddawać prawidłowe i wiarygodne wartości pomiarów.

W PGNiG wzorcowaniem przyrządów pomiarowych zajmuje się Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, którego eksperci podkreślają, jak ważna jest to czynność choćby dla poprawy efektywności energetycznej. Usługę wykonuje wysoko wyspecjalizowana kadra w oparciu o specjalistyczny sprzęt do wzorcowania i akredytowane metody.

Z oferty mogą skorzystać nie tylko firmy z branży gazowej, ale szeroko pojęte instytucje, które zajmują się pomiarami - m.in. inspektoraty, uczelnie, służby państwowe, instytucje medyczne, podmioty z branży motoryzacyjnej i spożywczej.

"Ocena efektywności energetycznej nie jest możliwa do przeprowadzenia bez wiarygodnych przyrządów pomiarowych. Wiarygodnych, czyli wywzorcowanych. Tylko takie pozwalają na poprawne rozliczanie się z zużycia energii i rzetelną ocenę korzyści stosowania jej nowych źródeł" - wyjaśnia Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.

Podczas wzorcowania w CLPB wykorzystuje się wzorce, które dają gwarancję prawidłowych pomiarów. Jako jedyne w Polsce laboratorium posiada stanowisko wzorcowania gazomierza, którego przepustowość wynosi 6500 m sześc. w ciągu jednej godziny. Wzorcowanie gazomierzy i przepływomierzy stosuje się nie tylko dla firm dystrybuujących gaz ziemny. W podobny sposób wzorcuje się przyrządy mierzące przepływ gazów technicznych w firmach zajmujących się np. produkcją nawozów.
"Jeśli zakładamy przesyłanie sieciami gazowymi wodoru zmieszanego z gazem ziemnym to wcześniej musimy zbadać, jak pod wpływem takiej mieszaniny zachowa się urządzenie po stronie odbiorcy, które przystosowane jest tylko do odbioru gazu ziemnego. Zastosowanie wzorcowania nie tylko pozwoli zbadać wpływ dodatku wodoru na wskazania przyrządów pomiarowych w takim urządzeniu, ale także odpowiednio je ustawić pod kątem prawidłowych obliczeń nowego rodzaju paliwa" - mówi wiceprezes PGNiG.

Wzorcowanie musi odbywać się w odpowiednich warunkach, np. przy zachowaniu stałej temperatury otoczenia. Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG jest jednym z niewielu takich miejsc w Polsce, gdzie przeprowadzenie takiej czynności jest możliwe. Rocznie wydaje kilka tysięcy dokumentów dotyczących wzorcowania lub badania przyrządów pomiarowych.

Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze jest Oddziałem PGNiG SA. Świadczy usługi zapewniające poprawność i rzetelność w pomiarach ilościowych i jakościowych gazu ziemnego. Laboratorium posiada akredytację PCA jako laboratorium badawcze, pomiarowe oraz jako jednostka certyfikująca, co gwarantuje bezstronność oraz wysoką jakość świadczonych usług.

Pełna oferta CLPBInne branżowe tematy przyciągające uwagę naszych Czytelników

ORLEN

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: uruchomić produkcję malych EW 12.07.2021r. 13:18
Wspierać i promować dobre polskie wyroby. Powinna powstać firma produkująca przydomowe małe elektrownie wiatrowe.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE