ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uMATERIAŁY PROBLEMOWE

Kurtyka: Dzięki Polsce KE będzie miała wgląd do umów z Gazpromem
03.03.2017r. 12:21

Parlament Europejski głosował dzisiaj nad przyjęciem decyzji IGA wzmacniającej bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych do UE. - Nowelizacja decyzji IGA jest jednym z głównych priorytetów Unii Energetycznej, a wypracowane rozwiązania w zakresie wstępnej kontroli zgodności zawieranych umów międzyrządowych w dziedzinie energii z prawem UE są dużym sukcesem - komentuje wiceminister Michał Kurtyka.
Polska od samego początku negocjacji ws. decyzji IGA, opowiadała się za jej rewizją.

- Właśnie dzięki naszej ambitnej postawie oraz wsparciu innych partnerów w UE, udało się wprowadzić do treści decyzji możliwość kontroli umów na gaz i ropę ex ante, czyli przed ich zawarciem. Dodatkowo udało się nam wprowadzić do tekstu klauzulę rewizyjną na energię elektryczną - podkreśla wiceminister Kurtyka.

Dodaje również, że nowe rozwiązania wpisują się w realizację Unii Energetycznej, której jednym z kluczowych obszarów działania jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych do UE.

Zgodnie z nową wersją decyzji IGA projekty umów będą musiały być notyfikowane do KE, a jej opinia będzie uwzględniona przy ich zawieraniu. Umowy międzyrządowe dot. energii elektrycznej zostaną objęte obowiązkową oceną ex post. Wprowadzona klauzula rewizyjna, przewiduje jednak objęcie także tych umów kontrolą ex ante w przyszłości. Uzgodniono ponadto, że niewiążące instrumenty, jak np. Memorandum of Understanding, będą podlegały dobrowolnej notyfikacji ex ante lub ex post, a KE może doradzać PCz wskazując na cele polityki energetycznej UE oraz żądać udziału w negocjacjach jako obserwator.

***

Podczas posiedzenia plenarnego PE w Starsburgu 2 marca br., , deputowani zaakceptowali tekst zrewidowanej decyzji ustanawiającej mechanizm wymiany informacji w odniesieniu do umów międzyrządowych i niewiążących instrumentów w dziedzinie energii (tzw. decyzja IGA). Rewizja decyzji IGA jest jedną z kluczowych inicjatyw legislacyjnych pakietu na rzecz bezpieczeństwa gazowego opublikowanego przez KE w 2015 roku. Przyjęte zapisy wzmocnią kontrolę nad zawieranymi porozumieniami, przyczyniając się do zwiększania bezpieczeństwa dostaw do UE.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Archimedes 06.03.2017r. 18:11
A co to nas obchodzi , należy mieć mądrych i rozsądnych ludzi na stanowiskach anie dobierać zgodnie z zasadą Archimedesa" Im mniej wiedzy i kompetencji zawodowych tym wyższe stanowisk decyzyjne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE