ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uMATERIAŁY PROBLEMOWE

Raport "Benefits of Natural Gas for Poland - Needs for Development of a Gas Hub"
19.06.2018r. 16:34

Ramboll
W raporcie przedstawiono sytuację konkurencyjności na polskim rynku gazu oraz przeanalizowano możliwości Polski, aby stać się dobrze funkcjonującym hubem gazowym, czyli centralnym krajem sprzedaży gazu do krajów bałtyckich oraz Europy Środkowo-Wschodniej.
Gaz ziemny powinien odgrywać kluczową rolę w ekonomicznym osiąganiu celów Unii Europejskiej związanych ze zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla. Produkcja elektryczności oparta na spalaniu węgla powinna być stopniowo wycofywana i zastępowana technologiami wykorzystującymi niskoemisyjny gaz, a także odnawialne źródła energii. Oczekuje się, że rola gazu ziemnego w UE będzie w najbliższych latach wzrastać, przy jednoczesnym spadku jego produkcji w Europie. W związku z tym UE potrzebuje dodatkowych możliwości importu tego paliwa, nawet jeżeli zapotrzebowanie oraz dostawy za pośrednictwem istniejących już gazociągów utrzymają się na tym samym poziomie.

Dodatkowo Polska obecnie zmaga się z zanieczyszczeniem powietrza, którego główną przyczyną jest spalanie węgla, drewna i innych paliw niskiej jakości w domowych piecach, kotłach i kominkach. Alternatywą dla zużycia węgla jest stosowanie gazu ziemnego. Warunki wstępne dla zwiększenia udziału gazu ziemnego w miksie energetycznym Polski kosztem węgla zostały spełnione.

Perspektywy utworzenia hubu gazowego dla Europy Środkowo-Wschodniej w Polsce

Z badań firmy Ramboll wynika, że Polska ma warunki do pełnienia funkcji hubu ze względu na położenie geograficzne, a także dobre istniejące i planowane połączenia z krajami sąsiednimi. Zapewnia to zapotrzebowanie i umożliwia dywersyfikację dostaw. Jednak pomimo sprzyjających warunków geograficznych, obowiązujące regulacje, m.in.: obowiązek magazynowania gazu, utrudniają powstanie hubu i osłabiają naturalny potencjał kraju do jego stworzenia.

Z badania przeprowadzonego przez Ramboll wynika, że krajowe zasoby i produkcja gazu, a także stabilnie rosnące krajowe zużycie sprzyjają utworzeniu hubu w Polsce. Polski hub gazu ziemnego zapewni krajowi korzyści społeczno-ekonomiczne, zmniejszy ceny gazu, przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a dzięki dywersyfikacji rynku, dzięki czemu może zwiększyć bezpieczeństwo dostaw. Co więcej, skorzysta na tym nie tylko Polska, lecz cały region Europy Środkowo-Wschodniej obsługiwany przez hub. Na drodze do jego stworzenia hubu w Polsce stoi jednak wiele przeszkód. Aby je pokonać należy zwiększyć dostęp nowych uczestników do rynku, na przykład poprzez rezygnację z obowiązku magazynowania gazu, zachęcanie do większego wykorzystywania gazu czy wprowadzenie zasady "wykorzystaj lub strać" (use-it-or-lose-it), która mogłaby obowiązywać w przypadku rezerwacji przestrzeni w terminalu LNG.

Tego rodzaju zaangażowanie powinno przekonać rynek o tym, że Polska chce zostać hubem gazowym w długoletniej perspektywie. W raporcie firmy Ramboll przedstawiono działania, które należy podjąć w celu stworzenia hubu gazowego w Polsce.

Potencjał Polski jako hubu gazowego w Europie Środkowej i Wschodniej

Polska zajmuje obiecującą pozycję, ponieważ ma wiele warunków do powstania dobrze funkcjonującego hubu, na przykład wzrost krajowego zapotrzebowania na gaz, łączność z rynkami regionalnymi i światowymi za pośrednictwem terminalu LNG, a także duży popyt na gaz w krajach sąsiednich.

Treść raportu "Benefits of Natural Gas for Poland - Needs for Development of a Gas Hub" znajduje się w załączeniu.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Eko 19.06.2018r. 21:34
Autorzy chyba nie wiedzą, że dobry hub gazowy powinien mieć obrót 80 mld m3, a w Polsce możemy liczyć na 15-20 mld... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: młody 19.06.2018r. 23:21
aby Hub miał outlet musi mieć najpierw inlet - a skąd?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Przyjaciel 20.06.2018r. 12:08
Od wielu lat lobbuję za Polskim Hubem Gazowym. ale moskiewska partia w Polsce przeszkadza...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Prus 21.06.2018r. 10:12
A ja od wielu lat lobbuję za odkryciem gigantycznych złóż gazu i ropy. I też ktoś przeszkadza..
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE