ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek Gazu
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


PARTNER SERWISU


KALENDARIUM WYDARZEŃ
24 Konferencja Gazterm 2021

Kiedy: 29 sierpień 2021 - 1 wrzesień 2021
Miejsce: Międzyzdroje
Organizator: Studio 4uMATERIAŁY PROBLEMOWE
02.12.2016r. 05:21

Jacek M. Dubrawski ("Energetyka" - październik 2016)
Egipt jest największym producentem ropy naftowej w Afryce (poza krajami zrzeszonymi w OPEC), i drugim co do wielkości na tym kontynencie (po Algierii) producentem gazu ziemnego. Odgrywa on również bardzo znaczącą rolę na międzynarodowym rynku energii, będąc operatorem Kanału Sueskiego oraz rurociągu Suez-Morze Śródziemne (SUMED).
18.11.2016r. 05:46

Andrzej P. Sikora, Mateusz P. Sikora - Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o
W opublikowanej 16 listopada 2016 roku swojej corocznej analizie World Energy Outlook 2016, Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w scenariuszu New Policies Scenario prognozuje, że światowy popyt na gaz ziemny będzie wzrastał średnio o 1,5 proc. rocznie do 2040 roku. Agencja podkreśla, iż gaz ziemny to surowiec najszybciej rozwijający się spośród paliw kopalnych, który zwiększa swój udział w światowym popycie na energię pierwotną z 21 proc. obecnie do 24 proc. w 2040 roku.
15.11.2016r. 05:22

Tadeusz Olkuski, Andrzej Paweł Sikora, Mateusz Piotr Sikora, Adam Szurlej, Barbara Tora ("Rynek Energii" - październik 2016)
Umowa TTIP, czyli Transatlantic Trade and Investment Partnership powinna przynieść korzyści obu stronom, choć krytycy porozumienia obawiają się zwiększenia wpływów dużych korporacji kosztem małych rodzimych firm, a także ograniczenia pozycji rządów państw narodowych. Z punktu widzenia UE istnieje obawa zalania rynku europejskiego tanimi produktami pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych. W artykule podjęto próbę analizy rynku gazu po wejściu w życie negocjowanej obecnie umowy TTIP. Pokazano strukturę importu i eksportu gazu ziemnego w UE i w USA w podziale na kierunki i formy dostaw, strukturę importu LNG do Europy, wielkość planowanych mocy i prognozowany potencjał wolumenu wymiany.
09.11.2016r. 02:17

Wojciech Grządzielski, Sylwia Gładysz, Tomasz Blacharski ("Rynek Energii" - październik 2016)
Polityka energetyczna w gazownictwie, zarówno w Unii Europejskiej jak i w Polsce, wpływa w istotny sposób na funkcjonowanie gospodarki, handlu i konkurencji. Harmonizacja przepisów prawa Państw Członkowskich umożliwia stworzenie jednolitego wewnętrznego europejskiego rynku gazu. Oprócz legislacji niebagatelną rolę na rynku odgrywają dokumenty wydawane przez organy, organizacje i dobrowolne stowarzyszenia unijne. Te podmioty ściśle współpracują w sprawach unijnej polityki energetycznej oraz stopniowo realizują przyjęte założenia i cele wprowadzając do swoich programów prac analizę poszczególnych zagadnień funkcjonowania rynku i systemu gazowego.
03.11.2016r. 05:18

Krzysztof Górny, Robert Szołtysek, Marcin Przywara ("Instal" - 10/2016)
W artykule przedstawiono możliwości tymczasowego zasilania odbiorców gazu ziemnego poprzez dostawę gazu skroplonego LNG oraz gazu sprężonego CNG. We wstępie artykułu przedstawiono źródła pozyskiwania gazu skroplonego LNG oraz jego parametry techniczne. Następnie omówiono parametry eksploatacyjne przykładowego mobilnego zestawu służącego do regazyfikacji gazu skroplonego. W dalszej części pracy przedstawiono parametry techniczne gazu sprężonego CNG oraz zakresy jego możliwych dostaw.
21.10.2016r. 05:23

Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 9/2016)
Ukraiński minister energetyki Igor Nasalik, w telewizyjnej audycji na kanale "112 Ukraina", przyznał pod koniec sierpnia 2016 roku, że kupowany w III kwartale gaz w Europie jest o 45% droższy od oferowanego przez Moskwę gazu rosyjskiego. "Taka jest cena niepodległości" - wyjaśniał minister.
26.08.2016r. 06:52

Beata Słomińska - Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Łupkowa rewolucja wraz z proklimatycznym azymutem polityki energetycznej obranym przez prezydenta Baracka Obamę w wielkim stopniu wpłynęły na zmianę kształtu nie tylko energetyki, ale i całej amerykańskiej gospodarki. Listopadowe wybory prezydenckie mogą być źródłem kolejnych przetasowań. Obecni kandydaci do objęcia najwyższego urzędu proponują swoim wyborcom zupełnie przeciwstawne wizje rozwoju sektora energetycznego. Kto z nich zwycięży?
09.08.2016r. 05:33

Piotr Syryczyński
Na przełomie 2015 i 2016 był poważna awaria magazynu gazu Aliso Canyon, której przyczynami były błędy w przepisach jakie istniały w USA. W ciągu kilku miesięcy grupa 4 kongresmenów przygotowała ustawę radykalnie zwiększającą wymogi bezpieczeństwa w całym sektorze gazu. Ustawa przeszła jednomyślnie przez Senat USA i już jest podpisana przez prezydenta.
05.08.2016r. 08:32

Rozmowa z prof. dr hab Henrykiem Woźniakiem z Uniwersytetu Gdańskiego. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Skutki rewolucji na globalnym rynku gazu odczują również europejscy odbiorcy. Już dziś ceny surowca oferowane przez Gazprom są o połowę niższe niż jeszcze dwa ‑ trzy lata temu. Czy za pomocą tego oręża rosyjski gigant będzie w stanie "przekupić" Europę, by nie dywersyfikowała kierunków dostaw surowca? a może nasz kontynent zaleje niebawem amerykańskie LNG?
02.08.2016r. 05:27

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
W dniach 1-2 kwietnia 2016 r. Kenan-Flagler Energy Center z Uniwersytetu w Północnej Karolinie (The UNC Kenan-Flagler Energy Center) zorganizowało warsztat zamknięty - międzynarodową konferencję nt. globalnych perspektyw rozwoju wydobycia gazu ziemnego z szeroko rozumianych niekonwencjonalnych źródeł, oczywiście z naciskiem na formacje łupkowe - poprowadzoną zgodnie z zasadami "Chatham House Rule1 ".cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE